Inteligentne domy i mieszkania w Polsce

Inteligentne apartamentu mieszkalnego i domy nie na kieszeń Polaków? To zależy

Rozwiązania typu smart niesłychanie powoli wchodzą do rodzimych mieszkań i domów. Po budynkach komercyjnych są obecnie obowiązkowe, ale na branży mieszkaniowym to wciąż równoczesne udogodnienie. Potencjalnych kupujących przerażać może cena zaawansowanych narzędzi zarządzania domem, choć owe bynajmniej nie są tak drogie, jak mogłoby się zdawać.

Inteligentny dom ma system (BMS), który kieruje rozlokowanymi w całym gmachu czujnikami i reaguje w różne sygnały (zmiany temperatury, deszcz, pożar, polecenie właściciela) i zmienia ustawienia różnorodnych sprzętów.

Na branży są systemy o niesłychanie zróżnicowanym stopniu zaawansowania jak i również to od tego najczęściej zależy ich cena.

Automatyczny system zarządzania budynkiem ma służyć komfortowi mieszkańców

Inteligentne systemy są uznawane zbytnio udogodnienie, bo znacząco podwyższają komfort życia mieszkańców. Aczkolwiek biorąc pod uwagę generalny kierunek rozwoju cywilizacji, prędzej czy później staną się typowym elementem wyposażenia lokalu.

Jak tłumaczy Marcin Moneta z portalu RynekPierwotny. pl, tego typu systemy sterują oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, ustawiają ogrzewanie, sterują klimatyzacją i wentylacją, mają zainstalowane alarmy antywłamaniowe jak i również przeciwpożarowe, monitoring, czujniki ruchu.

- Inteligentny dom pozwala też aranżować sekwencje działań. Przykładowo – dzięki odpowiednią godzinę zwiększy ciepło w mieszkaniu, samodzielnie przyłączy lampy w hallu jak i również salonie oraz telewizor na określonym kanale. Może też np. włączyć czajnik, gdzie stanie się się podgrzewać woda na naszą popołudniową kawę, bądź też piekarnik do odgrzania obiadu - mówi ekspert.

Inteligentny dom może okazać się oszczędnością dla kieszeni i dla środowiska

Nie chodzi tylko o komfort. Tego typu programy pozwalają w dużym poziomie racjonalnie gospodarować energią. Wszystkie systemy, urządzenia itd., których aktualnie nie używają obywatele, są przez BMS wyłączane. Jeżeli zapomnimy wykluczyć światło, wychodząc z mieszkaniu, system zrobi to zbytnio nas. Jeśli temperatura dzięki zewnątrz się podniesie jak i również ogrzewanie w mieszkaniu nie będzie potrzebne, system hałasuje wyłączy. I tak dalej.

Choć wiele ludzi przeraża wizja kosztów, które trzeba byłoby ponieść, aby zainstalować taki system, to tak naprawdę pod wieloma względami zautomatyzowane mieszkania będą tańsze w utrzymaniu. Jak i również energooszczędne, a więc przyjacielskie środowisku.

Ceny będą wysokie, ale późniejsze koszty eksploatacyjne mogą to wyrównać

Jaki jest więc koszt takowego systemu? Wiele zależy od stopnia jego zaawansowania. Zwykłe systemy, które sterują jedynie kilkoma urządzeniami, kosztują około kilkunastu tysięcy zł. Owe, które zarządzają już kilkoma działaniami, mają cenę 30-60 tys. zł. Jeszcze bardziej zaawansowane systemy to wciąż wyższe ceny.

W ofertach deweloperów są już mieszkania, które można zakupić od razu jako "smart homes". Np. na powstającym na warszawskim Ursusie osiedlu Next Ursus wszystkie lokale mieszkalne są wyposażone w program, który zarządza alarmami antywłamaniowymi, temperaturą pomieszczeń, dostawą energii elektrycznej, oświetleniem, otwieraniem jak i również zamykaniem rolet oraz modeli. A ceny za 1 mkw. mieszkania zaczynają się od 5, 7 tys. zł. To drożej aniżeli tradycyjne lokale, ale nie tak drogo, jak zdołałoby się wydawać.