Brexit. Wielka Brytania może zdobyć na wyjściu z Unii

Druga strona Brexitu. W 3 punktach tłumaczymy, dlaczego Wielkiej Brytanii może opłacić się wyjście wraz z Unii

Blisko miesiąc wstecz Brytyjczycy zagłosowali w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej. Przez ten czas funt osłabił się do szczytów nienotowanych od 30 latek, wskaźniki giełdowe zapikowały, a czołowi antyunijni politycy pochowali się po kątach. Czy możemy doszukiwać się przy decyzji Wyspiarzy jakichś pozytywów?

W 3 puntakch tłumaczymy, dlaczego Brexit być może okazać się szansą dla Londynu oraz dla tylko Unii Europejskiej:

1. Słaby funt być może podnieść konkurencyjność brytyjskiego eksportu. W 2014 r. 44, 6 proc. produktów wysyłanych z Wysp trafiało na unijny rynek. Od wielu lat ten odsetek systematycznie upada.

- Jeżeli bieżący trend utrzymałby się, przy 2019 r. Wielka Brytania wysyłałaby do krajów UE już nie więcej aniżeli 40 proc. swoich przedmiotów eksportowych. Brexit mógłby owe tendencje jeszcze nasilić i przyspieszyć - mówi Business Insider Polska Andrzej Tomczyk, dyrektor Admiral Markets na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Ekspert przewiduje, że wykonalnym kierunkiem ekspansji handlowej Wielkiej Brytanii będą teraz Azja oraz Stany Zjednoczone, które aktualnie odpowiadają za przeszło 23 proc. i 11 proc. brytyjskiego eksportu.

Co więcej, jeśli Pula Anglii w trakcie najbliższych miesięcy zetnie stopy procentowe, uczyni to jeszcze większą przecenę funta. - To ogromna szansa dla brytyjskiego eksportu, który stanie się bardziej konkurencyjny - tłumaczy Tomczyk.

2. Pozytywem być może okazać się również zastosowanie środków, które do tego momentu Londyn przelewał na konto Brukseli. W 2014 r. Duża Brytania wpłaciła do unijnej kasy ponad 11, trzech mld euro, kiedy otrzymała z niej jedynie sześć, 9 mld euro. Oznacza to, iż będąc płatnikiem netto, Wielka Brytania dołożyła do budżetu unijnego około 4, 4 mld euro.

- Po Brexicie, środki te rząd Zjednoczonego Królestwa będzie mógł samodzielnie zagospodarować i wydatkować w inwestycje prorozwojowe, często dobrze zarządzane niż projekty współfinansowane przez Unię Europejską a mianowicie wyjaśnia Tomczyk.

Ekspert podkreśla jednak, że u dołu znakiem zapytania stoi ostateczna wielkość tych środków, ponieważ w zależności od wynegocjowanych warunków opuszczenia UE, Wielkiej Brytanii zapewne przyjdzie uiszczać pewną opłatę za pozostaje w strukturach europejskich.

3. W ukończeniu Brexit to szansa na rzecz samej Unii Europejskiej. Jak na przykład wskazuje dyrektor Admiral Markets, Wspólnota przez lata swojego funkcjonowania wypracowała "szereg znakomitych i proobywatelskich rozwiązań", choćby takich jak wspólny europejski rynek. Jakkolwiek, forsowane były także koncepcje pozbawienia suwerenności państw narodowych i ich realnego wpływu na gospodarkę, materie migracyjne, obronność czy rzeczy wewnętrznych.

- Jeżeli Europa wyciągnie mądre obserwacje z tej brytyjskiej lekcji, Unia Europejska wyjdzie spośród tego mocniejsza i bardziej konkurencyjna na arenie międzynarodowej - mówi nam Tomczyk. - W przeciwnym wypadku postępować będzie jej erozja i w następstwie dalszy rozpad - dodaje.

Tagi: Brexit Wielka Brytania wywóz towarów Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie