Gospodarka USA i Polski a mianowicie prognozy Franklin Templeton

„Gospodarka USA szybko się odrzucić rozpędzi. Nan efekty polityki Trumpa trzeba będzie poczekać”

Coraz częściej i głośniej mówi się o znaczącej poprawie kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych dzięki polityce Donalda Trumpa. Nie wszyscy są aczkolwiek w tej kwestii takimi optymistami. Marzena Hofrichter z Franklin Templeton Solutions uważa, że stymulacja budżetowa realizowana przez nową administrację przy USA raczej nie pobudzi wzrostu ze skutkiem naglącym, ponieważ jej skala zostanie ograniczona, an efekty a mianowicie opóźnione. Jej zdaniem ukażą się one nie wcześniej niż w 2018 r..

- Wyższa inflacja może jednak pojawić się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także przy innych częściach świata, gdy siły dezinflacyjne stracą moc. Przykładowo deflacyjny wpływ Chin na ceny towarów handlowych uległ odwróceniu – zwraca uwagę Marzena Hofrichter. I dodaje:

Pod wystarczy tego politycznie trudnego i nieprzewidywalnego roku warto zauważyć, że sytuacja na rynkach finansowych była nadzwyczaj spokojna, a zmienność - niska.

W kolejnym r. spodziewam się zmian, zabierając pod uwagę możliwy wzrost niepewności pod wpływem wydarzeń politycznych w Europie takich jak zaplanowane na przyszły rok wybory w dużych krajach europejskich.

Polska system gospodarczy przyspieszy

Ekspertka spodziewa się lekkiego przyspieszenia wzrostu polskiego PKB z szacowanego poziomu 2, 8 proc. w r. bieżącym do 3, dwóch proc. w 2017 roku. Konsumpcja prywatna jej zdaniem wciąż będzie dominującym motorem wzrostu, zwłaszcza po otoczeniu dalszej poprawy kryteriów na rynku pracy jak i również wzrostem transferów społecznych.

- Ożywienie w obszarze inwestycji także powinno pobudzać poprawę, gdy projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej będą wchodziły w fazę realizacji już na wstępie 2017 roku. Źródłem ryzyka spadków jest niepewność odnośnie do prowadzonej polityki, która może mieć nieprzychylny wpływ na inwestycje w biznesie – uważa Marzena Hofrichter. I dodaje:

Inflacja w przyszłym roku kalendarzowego przyspieszy, wraz ze wzrostem cen żywności i siły oraz bazowej stopy inflacji pod wpływem efektu niewielkiego poziomu bazowego, zaostrzaniem się warunków na rynku robocie oraz spadkiem importowanej deflacji.

Spodziewa się jednak stabilizacji inflacji na nieznacznie niższych poziomach w drugiej połowie 2017 roku, niedaleko dolnej granicy docelowego przedziału NBP (1, 5 a mianowicie 3, 5 proc. ). A w związku z tym nie wykrywa zbyt silnych makroekonomicznych argumentów przemawiających za podwyżkami stóp w 2017 roku.

Tagi: gospodarka USA Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie