GPW- prognozy dla małych jak i również średnich spółek

Notowania spółek z GPW urosły jak na drożdżach. O dalsze zwyżki może być trudno

Do końca sierpnian indeks średnich spółek mWIG40 wzrósł o ponad dziesięciu proc., an indeks giełdowych maluchów, sWIG80, zyskał szóstej, 6 proc. Hossa w tym segmencie rynku trwa od momentu połowy lipca, odkąd wspólnicy otrząsnęli się z chwilowej paniki wywołanej Brexitem.

Dość powiedzieć, że akcje takich firm jak Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), Agroton, Fam, Famur czy Braster dały w tym roku kalendarzowego zarobić od 100 służące do ponad 320 proc. Skądże taka euforia wśród udziałowców?

Dobre wyniki finansowe przyciągają inwestorów

Polskie „misie” istnieją obecnie jednymi z dobryh akcji w skali globu – a to nieczęsta sytuacja. Ryszard Rusak, szef inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI przypomina, hdy wiele małych i umiarkowanych spółek (m. in. Sanok, Kęty, Uniwheels) wypracowało w drugim kwartale 2016 r. wysokie zyski.

Zaprezentowane wyniki finansowe przekroczyły wyczekiwania analityków i dowiodły, hdy w obecnym otoczeniu gospodarczym polskie „misie” - szczególnie te nastawione na wywóz towarów - radzą sobie bardzo dobrze.

Ekspert z Union Investment TFI zwraca też uwagę, że duży udział w zwyżkach indeksu mWIG40 miały trzy spółki związane z cenami węgla. Na wzroście cen węgla koksującego zyskała Jastrzębska Spółka Węglowa. Dodatkowo udało się jej porozumieć z bankami w sprawie spłaty własnego zadłużenia. Wzrost cen węgla energetycznego pomógł z kolei akcjom Bogdanki:

Jakkolwiek na poprawie koniunktury w branży wydobywczej skorzystała pośrednio również spółka PKP Obciążenie, która transportuje węgiel. Bankom skupionym w indeksie mWIG40 pomógł czynnik z zaczątku sierpnia. A konkretnie łagodniejsza od oczekiwań propozycja rozwiązania problemu kredytów frankowych.

Mocny wzrost zanotował metrów. in. Bank Millennium, Getin Bank, a nawet ING Bank Śląski, który nie posiada w portfelu kredytów w CHF. Świetna koniunktura panuje też wśród fabrykantów gier komputerowych – CD Projekt, 11 bit jak i również CI Games.

Korekta notowań na horyzoncie?

Specjalista z Union Investment TFI ostrzega jednak, że ceny akcji spółek z indeksów mWIG40 i sWIG80 nie są już niskie. Akcje wielu „misiów”, po kilkudziesięcioprocentowych zwyżkach na przestrzeni kilku miesięcy, znajdują się wręcz na historycznych szczytach. Czy zatem czekają naszą firmę spadki?

- Korekta spadkowa nie byłaby niemałym zaskoczeniem. Jednocześnie o intensywnej korekcie, czy nawet zaczątku bessy - także dzięki światowych rynkach- mówi się już od kilku latek. Rzeczywistość przyniosła jednak kompletnie inny scenariusz – zmniejsza Ryszard Rusak.

Jego zdaniem, zamiast próbować prognozować, kiedy nadejdą spadki, świetnie skupić się na selekcji inwestycyjnych perełek.

Optymizm studzi jednak Sławomir Sklinda, dyrektor departamentu portfeli akcyjnych PKO TFI. Podczas debaty PAP „Strategie rynkowe TFI 2016” ekspert przypomniał, hdy indeks średnich firm mWIG40 jest na najwyższym poziomie od 2009 r., a to oznacza, że wchodzimy w tzw. piątą falę wzrostów, podobnie jak ma to miejsce po Stanach Zjednoczonych:

Przy tej części cyklu ciężko jest przewidzieć zachowanie sektorze i profesjonalni inwestorzy raczej skupiają się na naszym, aby jak najmniej zaprzepaścić.

Jarosław Lis, dyrektor biura portfeli akcyjnych po BPH TFI uważa jakkolwiek, że trudno o dalsze zwyżki w przypadku, kiedy notujemy ujemne odczyty produkcji przemysłowej. Jest jednak jedno "ale".

- W Naszym narodzie może mieć miejsce sytuacja podobna, jak na Węgrzech, gdzie po wprowadzeniu za pośrednictwem rząd podatków sektorowych zauważono, że „duszą" one gospodarkę, szczególnie w sektorze finansowym – dodaje Jarosław Lis:

W momencie, kiedy obniżono wysokość danin na rzecz sektora bankowego, inwestorzy powrócili na rynek węgierski i w 2015 r. był to jeden z najlepszych targów na ziemi. Myślę, że po Polsce może pojawić się ten sam efekt.

Ekspert zwrócił jednak obserwację na drugą stronę medalu - gorsze dane makro mogą się przełożyć w sytuację budżetową i wtedy np. zapowiadane zmiany po OFE będą bardziej wymagające od tych prezentowanych niedawno - po prostu rząd będzie potrzebował więcej pieniędzy.

Tagi: giełda GPW spółki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie