Innowacje IT u giganta spośród branży usług opieki farmaceutycznej, zdrowotnej i well-being

Innowacje IT u giganta z branży usług opieki farmaceutycznej, zdrowotnej jak i również well-being

Światowy gigant, gdzie należą największe, globalne internecie sprzedaży hurtowej i dystrybucji produktów farmaceutycznych oraz 18, 5 tys. sklepów. 390 centrów logistycznych, dostarczających wyroby do 230 tys. aptek, gabinetów lekarskich i szpitali. Do tego aplikacje mobilne zintegrowane z platformą zakupów online, serwisy społecznościowe i wielokanałowy dostęp do usług. I jeszcze jedno: rozwój technologiczny, bez którego prowadzenie interesu na tak szeroką skalę nie jest możliwe.

Kompleksowe zarządzanie procesami biznesowymi

Globalny koncern farmaceutyczno-drogeryjny funkcjonujący w 25 krajach, świadczący usługi z zakresu pieczy farmaceutycznej, zdrowotnej i well-being, postawił innowacyjne wyzwanie przedsiębiorstwie GlobalLogic. Krakowscy inżynierowie urzeczywistniają nowoczesny, budowany od podstaw system kompleksowego zarządzania wszelkimi procesami biznesowymi.

Automatyzacja realizacji recept i bezobsługowe dostarczanie lekarstw 

Pierwszy teren, który jest modernizowany poprzez specjalistów GlobalLogic dotyczy logistyki i zarządzania magazynem. Podawane innowacje obejmują automatyzację sporu realizacji recept i bezobsługowe dostarczanie lekarstw pacjentom, obok wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i trendów w IT. Wystąpienie tutaj o architekturze mikroserwisów.

“Tradycyjne oprogramowanie budowano monolitycznie. Tworzono złożony układ, który był trudny przy utrzymaniu z powodu weneckich zależności i złożonego kodu. Architektura mikroserwisów polega w budowaniu systemów przez połączenie szeregu niezależnych aplikacji. Każda z nich odpowiada zbytnio osobną funkcjonalność, jednocześnie sporządzając spójną całość” - objaśnia Myroslaw Kondzolka, Kierownik Pomysłu. “Walory mikroserwisów są jednoznaczne. Koncentrujemy się na mniejszym, zwartym serwisie. Każdy serwis skupia się na osobnej funkcjonalności. Zyskujemy możliwość wykorzystywania różnych technologii w tym samym produkcie, a skalowanie horyzontalne projektu nie stanowi problemu. Mamy dużą wygodę w rozszerzaniu oprogramowania na temat nowe komponenty. Zastosowanie mikroserwisów w projekcie pozwala w optymalizację prędkości operacji w danych, co jest przede wszystkim ważne w projektach Big Data. Zbudowanie serwisu w klastrach pozwala osiągnąć potrzebną moc obliczeniową oraz zmniejsza awaryjność. ”

Kluczowe informacje trafią do farmaceutów po czasie rzeczywistym

Drugi projekt to nowoczesna platforma analityczna budowana w technologiach Big Data, która dostarczy farmaceutom kluczowe dane po czasie rzeczywistym.

“Skala działania naszego klienta to ponad 13 tysięcy aptek i 823 mln recept zrealizowanych w 2018 r.. Ilość danych spływających do systemu jest w relacji z tym olbrzymia jak i również wymaga odpowiedniego środowiska, by mogła być wykorzystana do analiz biznesowych” - opowiada Karolina Jarocka, Dyrektor Systemu. “W platformie analitycznej zaimplementujemy nowoczesne technologie, które pozwalają na zmniejszenie kosztów prowadzenia biznesu oraz znacząco ulepszą bezpieczeństwo pacjentów. Ryzyko błędnego wydania leków, także w nieodpowiedniej dawce lub lekarstw wchodzących w interakcje, zostanie zminimalizowane. ”

Ośrodki badawcze podkreślają rangę problemu. Rocznie na świecie, dochodzi do 230 milionów pomyłek dotyczących przyjmowaniem leków. Rynek farmaceutyczny zmaga się także z kryzysem związanym z przedawkowaniem leków zawierających substancje psychoaktywne. Platforma analityczna i algorytmy tworzone przez inżynierów GlobalLogic umożliwią monitoring sytuacji przypisywania leków w sposób zagrażający życiu.

Istotnym względem jest również zachowanie zgody z normami prawnymi. Wahające się wymogi wymuszają na kompaniach tworzenie procesów zgodnych spośród prawem, umożliwiając odpowiednie rozrachunek recept, zebranie wymaganych podpisów i archiwizację dokumentów na potrzeby audytu.

Ważne know-how

“Praca nad faktycznie kompleksowym systemem stawia przed nami duże wyzwanie jak i również daje naszym specjalistom nieocenioną satysfakcję. Skala projektów wydaje się ogromna, a wykorzystanie najpóźniejszych technologii generuje zapotrzebowanie dzięki najlepszych inżynierów. Cały termin rozbudowujemy zespół projektowy. Dołączają do nas osoby o różnych kompetencjach i poznaniu, od juniorów, po fachowych liderów. Zatrudniamy Product Ownerów, Scrum Masterów, inżynierów, jak na przykład również testerów automatycznych. Technologie, w których pracujemy to m. in.: Java, Kafka, Docker, Kubernetes, Hadoop, Spark czy Angular” - mówi Karolina Jarocka.

GlobalLogic zatrudnia w Polsce ponad 1000 pracowników. W Krakowie, 260 specjalistów rozwija kompetencje w zakresie rozwiązań cloudowych, architektur mikroserwisowych oraz Big Data.