Ankieta: kierowcy wolą dbać o wygląd auta niż swoim stan techniczny  Moto

Polscy kierowcy bardziej dbają o wygląd auta niż o stan techniczny

Prawie dwie trzecie ankietowanych posiadaczy samochodów myje swoje samochodu średnio raz na 2 tygodnie. Rzadko natomiast kontrolują stan opon czy prawidłowe ustawienie świateł - wypływa z ankiety, przeprowadzonej wśród uczestników darmowych przeglądów samochodów.

Podczas ogólnopolskiej działaniu darmowych przeglądów PitStop więcej niż 1, 2 tys. kierowców wypełniło anonimowe kwestionariusze, odpowiadając na pytania związane spośród serwisowaniem i dbaniem na temat samochód. Dotychczas zebrano efekty z kilkudziesięciu spotkań w różnych częściach Polski. Do końca roku odbędzie się jeszcze trzydzieści odsłon akcji.

Przeciętna wiedza kierowców

Tesla potrzebuje potężnej gotówki. By przyspieszyć produkcję nowego typu

Wyniki ankiety potwierdzają, że poziom wiedzy polskich kierujących o bezpiecznym użytkowaniu pojazdów, a także stan ich aut, są przeciętne. 80 proc. ankietowanych nie umie prawidłowej wysokości bieżnika opon, a prawie 75 proc. sprawdza ustawienie świateł tylko raz w roku.

- Podczas organizowanych poprzez nas w całej Polsce akcji przeglądowych zaobserwowaliśmy, że ocena własnego samochodu mocno rozmija się z tym, co widać po zajrzeniu pod zasłonę - skomentował dyrektor ds. rozwoju i strategii firmy ProfiAuto Michał Tochowicz.

Badanie wykazało, że polscy kierowcy największą wagę przykładają do sprzątania swojego pojazdu - niemal 64 proc. ankietowanych podało, że czyści auto średnio raz dzięki dwa tygodnie. Znacznie rzadziej sprawdzane są parametry techniczne - 60 proc. kierujących bada ilość powietrza w kołach kilka razy po roku lub tylko przy czasie ich wymiany.

Prawie trzy czwarte badanych kontroluje ustawienie świateł po swoim samochodzie zazwyczaj wyłącznie w trakcie przeglądu okresowego. 31 proc. respondentów w żadnym wypadku nie korzysta z manualnego sterowania lampami. Najgorzej wypadła znajomość prawidłowej, minimalnej wysokości bieżnika w oponach – jedynie co piąty opiniodawca wiedział, że jest wówczas 1, 6 mm.

- Po przeanalizowaniu 1, 2 tys. zebranych ankiet możemy stwierdzić, że na rzecz polskich kierowców bardziej zasadnicze jest to, co widać na zewnątrz, niż ochrona życia i zdrowia swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Na troskę o stan techniczny auta oraz jego estetykę odziałuje także marka posiadanego samochodu - powiedział Tochowicz.

Kierowca BMW wie lepiej

Trip w upale. Zobacz, jakim sposobem chronić auto przed przegrzaniem

Najlepiej w zestawieniu wypadli posiadacze aut marki BMW – 60 proc. wraz z nich deklaruje, że sprząta samochód co najmniej jednego razu w tygodniu, a niemal połowa zna prawidłową minimalną wysokość bieżnika w oponach. Na drugim biegunie uplasowali się posiadacze chevroletów – 51 proc. z wymienionych kontroluje ciśnienie w kółkach dwa razy w r., a ponad połowa kontroluje ustawienie świateł przy okazji badania technicznego. Źle wypadli właściciele mazd – tylko 4 proc. z nich znało prawidłową minimalną wielkość bieżnika w oponach.

ProfiAuto PitStop, podczas któregoż przeprowadzono badanie, to cykl regionalnych imprez motoryzacyjnych, jakich celem jest podnoszenie myśli kierowców w zakresie pewnych badań technicznych pojazdów. Mobilne centra diagnostyczne pojawią się co roku w kilkudziesięciu wybranych miastach w Polsce, Czechach i na Słowacji. Badania odbywają się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez kierowców, np. na parkingach przy centrach handlowych.