Deutsche Bank zapłaci 170 mln dolarów  Pieniądze

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych
  • Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Kolejne 170 milionów dolarów będzie kosztować Deutsche Bank zmowa z odmiennymi bankami w sprawie manipulacji stopą EURIBOR. To rekordowa kwota, jaką bank zapłaci w ramach ugody z określonym z inwestorów - podał Reuters.

Na 170 milionów dolarów opiewa ugoda zawarta pomiędzy Deutsche Bankiem an inwestorem oskarżającym go o zmowę z pozostałymi bankami. Jak poinformował Reuters, cały czas chodzi o manipulację stopą EURIBOR.

Wprawdzie ugoda czeka jeszcze na ostateczną akceptację sędziego sądu na Manhattanie, jednak jej wejście w żywot to kwestia dni. Na rzecz przypomnienia, w sprawie manipulacji stopą EURIBOR już wcześniej ugody zawarły inne banki, takie jak Barclay’s Plc bądź HSBC Holdings Plc. 1-wszy bank zmowa w sprawie EURIBOR kosztowała 96 mln dol., drugi zaledwie 45 mln dol.. Kwota, którą musi zapłacić Deutsche Bank jest więc rekordowa.

Reuters: Deutsche Bank planuje wycofać się wraz z Polski

Miliony euro

Przypomnijmy, że Deutsche Pula został już ukarany po 2013 roku. Wówczas to karę nałożyła na faceta Komisja Europejska, w sumie w wysokości 725 milionów euro. W grudniu KE ukarała trzy inne bazy (Credit Agricole, HSBC i JPMorgan Chase), na które nałożyła w sumie 485 mln euro kary.

Wszystkie zostały ukarane za sprzeczną z prawem UE wymianę poufnych informacji i zmowę ws. pułapu międzybankowej stopy procentowej tereny euro EURIBOR. Bankowcy kontaktowali się ze sobą poprzez komunikatory internetowe, dzięki czemu manipulowali wskaźnikami referencyjnymi, które mają wpływ na ostateczną wysokość EURIBOR. "Uczestnictwo w takich układach było bardzo ciekawe dla banków. Bardzo niewielki ruch stopy EURIBOR mógł mieć ogromny wpływ, z uwagi na wielkość wolumenu handlu" – podkreślała Margrethe Vestager z Komisji Europejskiej.