BIK: rośnie wartość i cyfra kredytów zaciąganych przez Polaków  Pieniądze

Polacy sięgają według kredyt. Częściej i w wyższe kwoty

Stale wzrasta wartość i liczba pożyczek zaciąganych przez Polaków - wynika z raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej. Zdaniem twórców opracowania, efekt można tłumaczyć zwiększaniem się zdolności kredytowej, dobrą sytuacją finansową gospodarstw domowych i rekordowo niskimi stopami procentowymi.

W listopadzie 2017 r. banki udzieliły razem 15, 6 tys. kredytów mieszkaniowych mieszkaniowych na łączną cena 3, 74 mld zł.

Przegląd prasy: Duże zmiany w nabyciu mieszkań. Najpierw lokal, później pieniądze

W sumie, liczba kredytów udzielonych od 2017 r. wzrosła o 6, 3 proc., an pierwotnego łączna kwota wzrosła o 12, 6 proc. przy stosunku do analogicznego okresu w 2016 r.

"Najbardziej wzrosła o 21, 9 proc. liczba kredytów udzielonych na kwotę poniżej 350 tys. zł. " uważa cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. Jak na przykład dodaje: "Wyraźnie spadła natomiast liczba kredytów udzielonych w niskie kwoty do stu tys. zł. W tej grupie kredytów zanotowano zmniejszenie o 13, 2 proc. W okresie pięciu czasów (2017 r. do 2012 r. ) liczba tychże kredytów spadła aż na temat 54 proc. Identyfikujemy więc zjawisko wysokiej koncentracji pożyczek mieszkaniowych w najwyższym zakresie kwotowym. 31 proc. ceny udzielonych kredytów mieszkaniowych w sezonie styczeń – październik 2017 r. przypada na opony powyżej 350 tys. zł. "

Mimo szybkiego postępu w stosunku do minionego roku, w listopadzie br. banki udzieliły o 10, 4 proc. mniej kredytów mieszkaniowych niż w październiku br. Pożyczona suma była też niższa niż w poprzednim miesiącu - na temat 7, 4 proc.

Jak pisze BIK w komunikacie, obecnie ciężko jest stwierdzić, czy to chwilowy czy stały trend.

Źródło: BIK Po listopadzie 2017 r. udzielono więcej kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, i limitów finansowych

Kredyty konsumenckie

Polacy sięgają dokładniej do kieszeni. Rekordowe wydatki utrzymania mieszkania

Udzielane opony konsumpcyjne były nie tylko wyższe, ale było ich więcej - o 7, 5 proc. Łącznie, w listopadzie 2017 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 650 tys. kredytów konsumpcyjnych w łączną kwotę 6, 65 mld zł.

Od zarania 2017 r. było wówczas 6, 49 mln kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 72, 11 mld zł.

"Tylko 0, 7 proc. wartości wszystkich kredytów konsumpcyjnych udzielonych w 11 miesiącach 2017 r. to kredyty udzielone na kwotę w celu 1 tys. zł. Natomiast kredyty konsumpcyjne powyżej 20 tys. zł. stanowią 66 proc. wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych konsumpcyjnych. W 2013 r. kredyty powyżej 20 tys. stanowiły 60 proc. wartości udzielonych kredytów – narasta więc bardzo wysoka skupienie sprzedaży w wysokokwotowym segmencie" – uważa Rogowski.

Jednak analityk nie widzie powodów do obaw. "Rosnąca sprzedaż kredytów konsumpcyjnych utrzymuje się na zdrowych fundamentach, które tworzą zarówno porządna ogólna sytuacja gospodarcza jak i również wyraźna poprawa sytuacji oszczędnościowej gospodarstw domowych (wzrost wynagrodzeń oraz środki z programu 500 plus), jak jak i również rekordowo niskie stopy procentowe" - uzasadnia główny analityk BIK.

Limity i karty

Rosną także limity kredytowe udzielane na kontach osobistych. W listopadzie stało się ich o 7, sześć proc. więcej na łączną kwotę o 7, 4 proc. wyższą w porównaniu do listopada 2016 r.

Maleje za to liczba kart kredytowych wydawanych przez banki i ich limity. "W listopadzie 2017 r. bazy wydały 81, 4 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 455 mln zł. Stanowi wówczas spadek o 12, 1 proc. w ujęciu liczbowym i spadek o pięć, 1 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu służące do listopada 2016 r. " - informuje BIK.