Glapiński o tym, jak zamknąć problem frankowiczów  Pieniądze

To ma "zamknąć" problem frankowiczów. Nowa ustawa wyjdzie z Kancelarii Prezydenta

Przygotowywany w Kancelarii Prezydenta oryginalny projekt ustawy o funduszu wsparcia kredytobiorców może sprowadzić "zamknięcie" problemu frankowiczów a mianowicie mówił prezes NBP Adam Glapiński na środowej narady po posiedzeniu Rady Strategii Pieniężnej.

Glapiński, odpowiadając na pytanie przyznał, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad nowym planem ustawy o funduszu wsparcia kredytobiorców, który będzie proch "bardzo ciekawy kształt" jak i również całkiem nowe rozwiązania.

- To będzie interesująca ustawa, rozwiązująca problem i tym samym ustawa spreadowa gubi zasadniczo na znaczeniu - powiedział prezes NBP.

Dodał, że nowa ustawa, wraz z mechanizmami wypracowanymi przy ramach Komitetu Stabilności Finansowej spowoduje, że problem frankowiczów może zostać rozwiązany.

- To według mnie zamyka cały problem - podkreślił.

Największy lokalny bank ma już rozwiązanie na kredyty frankowe

Fundusz wsparcia kredytobiorców

Według "Dziennika Gazety Prawnej" szykowany w Kancelarii Prezydenta plan zakłada, że przy istniejącym funduszu wsparcia kredytobiorców zrealizowany zostanie subfundusz, na który będą składać się banki. Mają one raz na trymestr płacić składkę w poziomie nie większej niż 0, 5 proc. wartości swoich kredytów walutowych. Tak wpłacone pieniądze będą miały oddać na pomoc frankowiczom.

Ustawa o funduszu pomocy kredytobiorców z 2015 roku kalendarzowego zakłada, że kredytobiorcy a mianowicie złotowi i walutowi - pozbawieni pracy i umieszczony w trudnej sytuacji finansowej mieli przez 18 miesięcy otrzymywać pomoc do 1-wszą, 5 tys. zł. W fundusz wsparcia banki wyasygnowały 600 mln zł.

W podkomisji sejmowej trwają w tej chwili prace nad trzema projektami ustaw frankowych, w tym skomplikowanym w sierpniu 2016 roku kalendarzowego projektem prezydenckim, zakładającym ruch frankowiczom części spreadów.

Przewalutowanie kredytów

Z transportu 2 czerwca br., na posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej został opublikowany komunikat, podsumowujący wypracowywane rekomendacje, które posiadały m. in. skłaniać banki do dobrowolnego przewalutowania pożyczek frankowych.

"Problemu frankowiczów nie można rozwiązać jedną ustawą"

Te skierowane w celu ministra finansów przewidywały metrów. in. "podniesienie w ramach I filara wagi zaryzykowania dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach, których nabycie finansowany był kredytem przy walucie obcej". Miało to spowodować, że banki pozostaną musiały posiadać więcej kapitałów własnych, aby utrzymać obecne współczynniki wypłacalności.

Komisji Nadzoru Finansowego proponowano z kolei wydanie rekomendacji nadzorczej, dotyczącej "dobrych praktyk przy restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych". Natomiast Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu zarekomendowano "uwzględnienie ryzyka zespolonego z walutowymi kredytami mieszkaniowymi w metodzie wyznaczania składek na fundusz gwarancyjny banków".