Czego dotyczyć będą negocjacje ws. Brexitu?

Unia odrzucić pozostawia złudzeń. Brexit odrzucić będzie dla Wielkiej Brytanii bezbolesny

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt upomnienia do negocjacji warunków wyjścia Uk z Unii Europejskiej. Główny negocjator ze witryny UE Michel Barnier rozwiewał iluzje Brytyjczyków, że Brexit będzie bezbolesny.

Podobnie jak sobotnie wytyczne obrane przez szczyt 27 państw unijnych, zaproponowany przez KE mandat wytycza ramy, w jakich będą się mogli poruszać negocjatorzy. Ograniczony wydaje się być on jednak tylko do pierwszej fazy rozmów, w czasie której UE chce rozwikłać kwestie m. in. praw obywateli i rozliczeń finansowych spośród W. Brytanią.

- Dziś Komisja proponuje rekomendacje, które przekładają wytyczne w dyrektywy negocjacyjne. Zgodnie spośród dwuetapowym podejściem dyrektywy owe dotyczą tylko pierwszej fazy negocjacji - powiedział Barnier w środę na konferencji prasowej w Brukseli.

W ten sposób UE wyznacza jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji korzystny niezwykłego harmonogram rozmów. Wielka Brytania nie ma bowiem innych wielkich atutów negocjacyjnych, które dawałyby jej mocną pozycję przetargową, niż kwestie finansowe i obywatele.

Poza trudnymi z perspektywy Londynu warunkami, podczas konferencji Barniera nie zaakceptować zabrakło też przytyków pod adresem przedstawicieli brytyjskich władz. - Niektórzy stworzyli iluzje, że Brexit nie będzie miał znaczącego wpływu na nasze życie, albo iż negocjacje mogą być zakończone błyskawicznie i bezboleśnie. Tak nie zaakceptować będzie - podkreślił Karakan.

Ochrona statusu jak i również obywateli

Przedstawione przez KE wytyczne obejmują cztery główne obszary. Głównym priorytetem negocjacji po ciągu najbliższych kilku miesięcy ma być ochrona statusu i praw obywateli – zarówno obywateli krajów UE-27 w Zjednoczonym Królestwie, jak i obywateli Zjednoczonego Państwa w UE-27 – jak i również ich rodzin.

Chodzi o 3, 2 mln obywateli unijnych mieszkających po Wielkiej Brytanii i 1, 2 mln Brytyjczyków żyjących obecnie w którymś spośród 27 krajów UE. Posłowanie przewiduje zagwarantowanie tym jednostkom oraz członkom ich rodzin prawa do uzyskania stałej rezydencji po pięcioletnim okresie zamieszkiwania.

- Nasz cel jest bardzo jasny: ci mężczyźni, kobiety, pociechy, ich rodziny muszą posiadać możliwość mieszkania na bieżących zasadach do końca istnienia  - podkreślił Barnier.

KE chce, żeby datą graniczną, po której obywatele UE będą mogli okazać się traktowani przez Wielką Brytanię jak obywatele państw trzecich, była data Brexitu, jednak nie jest przesądzone, hdy uda się to wynegocjować.

Rozliczenie finansowe

Drugi z kluczowych elementów projektu upomnienia dotyczy rozliczenia finansowego. Przy zaleceniu KE zapisano, iż umowa dotycząca zasad porozumienia finansowego musi być gotowa, zanim rozpocznie się dalszy etap negocjacji.

- Wielka Brytania będzie musiała respektować pojedyncze rozliczenia pieniężne, które będą obejmowały wszystkie zależności finansowe pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i UE, wszelkie zobowiązania, które podjęła Ogromna Brytania jako państwo członkowskie - wyjaśnił Barnier.

Chodzi m. in. wieloletni finanse UE obejmujący lata 2014-2020 (czyli kończący się obecnie po Brexicie), zobowiązania wynikające np. z umowy spośród Turcją w sprawie napływu migrantów do UE (chodzi o 3 mld euro) czy płatności na różne fundusze i instrumenty.

- To nie wydaje się być kara czy jakiegoś wariantu podatek za wyjście (ze Wspólnoty). UE i Ogromna Brytania mają wzajemne zobowiązania. Zobowiązały się wspólnie fundować programy i projekty - mówił Barnier podkreślając, że chodzi o uregulowanie ludzi rozliczeń.

Granica po Irlandii i rozstrzyganie sporów

Trzecią kwestią, którą KE potrzebuje załatwić z początku negocjacji, wydaje się granica między Irlandią jak i również Irlandią Północną. UE chce zapobiec utworzeniu tam "twardej granicy" po Brexicie.

Wreszcie czwartym blokiem konwersacyj mają być ustalenia w kwestii rozstrzygania sporów jak i również zarządzania umową o wystąpieniu. KE chce, by za każdym razem, gdy w grę trafia stosowanie prawa UE (jak np. w kwestii norm obywateli czy rozliczenia finansowego), ewentualne spory rozstrzygał Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Nasze rekomendacje pokazują, gdzie chcemy wylądować, zanim zakończymy pierwszą fazę negocjacji a mianowicie tłumaczył były komisarz.

Nad dokumentem będą w tym momencie pracować ambasadorowie i specjaliści państw członkowskich, a swoim przyjęcie ma nastąpić 22 maja podczas spotkania unijnych ministrów ds. europejskich.

Tagi: Brexit Unia Europejska Komisja Europejska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie