Ilu jest milionerów i miliarderów na świecie? Raport Credit Suisse

Poznajcie UHNW, czyli ultra-bogatych z najbogatszych

W rękach najbogatszych ludzi globu, którzy stanowią mniej niźli 1 proc. populacji, znajduje się 46 proc. globalnego bogactwa. Większość z tych propozycji jednak posiada majątki do 50 milionów dolarów a mianowicie a prawdziwie najbogatszych, którzy mają jeszcze więcej, wydaje się dosłownie garstka.

Z najnowszego raportu Credit Suisse wynika, że milionerów i miliarderów jest na świecie łącznie 36 milionów, an ich liczba od 2000 roku urosła o 170 proc. Ile jednak pośród bogatych jest naprawdę najbogatszych?

UHNW, czyli ultra-bogaci

Znakomita większość tych osób, to znaczy 31, 3 mln, to posiadacze majątków od 1-wszą do 5 milionów dolarów. Jest to najliczniejsza grupa wśród bogaczy, do której kolejne nawet się nie zbliżają.

Posiadających od 5 do 10 milionów dolarów jest w tej chwili "tylko" 3 miliony jak i również 9 tysięcy osób. Z kolei majątki rzędu 5-10 mln dol. posiada 1, 5 mln ludzi.

Najmniej, oczywiście, jest bogaczy posiadających ponad 50 mln dolarów - 148 tysięcy. Ta najbogatsza grupa to tak zwani UHNW - z angielskiego "ultra-high net worth", czyli po prostu osoby o bardzo ogromnym poziomie wartości netto bogactwa. Wśród nich majątki poniżej 100 mln dol. posiada niemal 55 tysiący osób, a 5, 7 tysiąca ma powyżej pół miliarda dolarów.

Szwajcarski pula podkreśla przy tym, iż o ile podstawa piramidy - czyli osoby mające 1-5 mln dol. - "charakteryzuje się dużą różnorodnością ludzi pod względem państw pochodzenia i etapów życiowych", to na wyższych poziomach wyraźnie widać koncentrację bogaczy w określonych krajach jak i również regionach. Do tego "dzielą oni podobne style życia".

Zobacz też: 5 cech, które jednoczą miliarderów z całego świata

Liczba najbogatszych w ciągu ostatniego roku wzrosła o 13 proc., dokładnie 19, 6 tysięcy osób. Naprawdę UNHW dzielą się u dołu względem państw:

  1. USA - 72 tysiące osób posiadających ponad pięćdziesiąt mln dol. (+9, dziewięć tysiąca)
  2. Chiny - 18, 1 tys., rozwój o 3 tysiące
  3. Niemcy - 7, 2 tys., wzrost o 500 osób
  4. Wielka Brytania - 4, 7 tys., wzrost o 400 osób
  5. Francja, Australia, Kanada - po 3 tys. osób

Dalej znalazły się m. in. Szwajcaria Włochy i Korea.

Zobacz też: Credit Suisse w raporcie na temat światowym bogactwie: millenialsi mogą mieć pecha

Warto jednak uwydatnić, że raport Credit Suisse nie wyróżnia tutaj nadal jednej grupy - tzw. dekamiliarderów, których w 2016 roku zdefiniował bank JPMorgan.

Dekamiliarderzy to najbogatsi wśród najbogatszych - posiadają majątki powyżej... 10 milionów dolarów. Takich osób wydaje się być nieco ponad sto na całym świecie.