Ceny ropy w USA w górę. Libia wkracza na rynek  Surowce

Temat: Ropa naftowa

  • "Ruch wydaje się być jeden i banalny". WEDŁUG apeluje do rządu co do cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0, sześć proc., ale od zarania tego tygodnia spadły o 0, 5 proc. Na rynek paliw ze własna ropą wkracza Libia a mianowicie podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku wydaje się być wyceniana po 51, 22 dolarów, po zwyżce na temat 32 centy, czyli 0, 6 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 26 centów do 54, 18 dolarów za baryłkę.

Notowania ropy WTI od czasu początku grudnia 2016 roku

Ostatnia aktualizacja:

Notowania ropy Brent od zarania grudnia 2016 roku

Ostatnia aktualizacja:

Mocny dolar

Lekkie wzrosty na giełdach w USA. Dolar najmocniejszy od 13 lat

Libia, w sensie technicznym "wyłączona" z cięć dostaw surowca z krajów OPEC, przygotowuje się oczywiście do otwarcia swoich 2 największych pól naftowych i do załadunku pierwszego tankowca z libijską ropą w porcie Es Sider, główny raz od 2014 r..

- Rynek spojrzy na możliwy wzrost produkcji ropy w takich państwach jak Libia - twierdzi Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc. - Solidny dolar powoduje, że cenom ropy jest trudniej rosnąć - dodaje.

Kurs amerykańskiej waluty wzrósł w tym tygodniu najmocniej od miesiąca, a to sprawia, że surowce wyceniane przy dolarach są droższe jak i również przez to mniej przyciągające dla inwestorów.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 14 centów do 50, 90 dolarów za baryłkę.

W tym tygodniu - we wtorek - ropa w USA była wyceniana najlepszej od lutego 2015 r. i kosztowała na zamknięciu sesji 52, 98 dolarów za baryłkę.