Grafen. Polska metoda produkcji spośród patentem w USA jak i również UE  Surowce

Polski grafen robi furorę. Teraz ma szansę na światową karierę

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej. Grafen sporządzany przez Advanced Graphene Products - spośród dostępnych w rynku - najbardziej wspomina ten wzorcowy, który nagrodzono Noblem.

Metodę produkowaniu Grafenu Metalurgicznego o Górnej Wytrzymałości - HSMG (High Strength Metallurgical Graphene) opracowali naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej pod spodem kierownictwem prof. Piotra Kuli.

- Dzisiejszy światowy brak sukcesu grafenu powstaje z tego, że grafenu o odpowiednich właściwościach odrzucić ma na rynku. Nasz jest najbardziej zbliżony do grafenu, za który przyznano Nagrodę Nobla - mówił prof. Piotr Kula. - Opracowana przez nas metoda jest inna od każdego, które są znane po nauce i w technik światowej. Wytwarzamy grafen dzięki ciekłym metalu, przez jak ma szansę być grafenem niemal doskonałym - podkreślił naukowiec.

"Dotychczas innowacyjność to porażka". Morawiecki konsultuje swój zamiar

Metoda fabrykowania

Polscy naukowcy potrafią wytwarzać grafen po metrach kwadratowych, co pozwala jego wytwarzanie na powagę przemysłową. - Nie jest to prosty proces, bo wymaga uzyskania dużego jak i również płaskiego lustra ciekłego stali. Byśmy mogli mieć taką matrycę formującą, na sporej powierzchni potrzebujemy utrzymać niesłychanie cienką warstwę ciekłego metalu. Później przeprowadzane są już tylko zabiegi chemiczne i cieplne - opisał prof. Kula.

Podkreślił przy tym, że nie ma materiału technologicznego wolnego od czasu defektów. - Jednak im mniej tych defektów będzie, tym chętniej grafen zbliży się do materiału modelowego, który to ma nieprawdopodobnie wysokie właściwości elektryczne, mechaniczne - wyjaśnił.

Grafen produkowany metodą HSMG przede wszystkim być może być wykorzystany w kompozytach, materiałach konstrukcyjnych. - W Politechnice Łódzkiej pracujemy morzem wykorzystaniem multiwarstw grafenu w celu przechowywania wodoru jako paliwa, ale też nad czujnikami i filtrami wody. Również jest to bardzo szerokie spektrum zastosowań - podkreślił naukowiec.

Inna metoda

Inną technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu dzięki podłożach z węglika krzemu w 2011 roku opracował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Komputerowych w Warszawie. W kwietniu 2015 roku uzyskała pani ochronę patentową w NA JUKATAN. - Bardzo wysoko cenię sobie metodę opartą na węgliku krzemu, ale wówczas jest typowe zastosowanie dla elektroniki. Nasz grafen z uwagi na jego wytrzymałość, możliwość przenoszenia z konkretnego podłoża na drugie, ma zdecydowanie szerszy obszar ewentualnych aplikacji - powiedział prof. Kula.

Wówczas Audi stworzył Polak. "Wygląda to jak casting show"

Docelowo instalacja, która umożliwi uruchomienie produkcji grafenu HSMG w pełnej, przemysłowej skali znajdzie się na terytorium Parku Naukowo Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie mieści się nowa placówka firmy Advanced Graphene Products.

Nobel zbytnio grafen

Za odkrycie grafenu w 2010 roku Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Andre Geim i Konstantin Novoselov. To przezroczysty surowiec o grubości jednego atomu. Jego wykorzystanie obejmuje właściwie wszystkie dziedziny życia. Wydaje się być sto razy bardziej trwały od stali, a jednocześnie elastyczny i rozciągliwy. Umie odpychać cząsteczki wody jak i również ma właściwości bakteriobójcze, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem.

Dzięki wstecz znajduje zastosowanie w mnóstwo gałęziach przemysłu takich jak na przykład branża samochodowa, lotnicza, kosmiczna (grafenowe kompozyty), przemysł energetyczny (baterie, superkondensatory, energia słoneczna), więcej jeszcze może zostać wyczerpany do opracowania innowacyjnych rozwikłań związanych z odsalaniem wody morskiej.