Apple wśród 30 największych amerykańskich firm. Dołączy do Dow Jones  Tech

Apple wśród 30 największych amerykańskich firm. Dołączy do Dow Jones

Największa pod względem wartości spółka na kuli ziemskiej, Apple, dołączy do indeksu Dow Jones Industrial Average. To jeden z najstarszych i najważniejszych indeksów ogólnoświatowych rynków kapitałowych. Jak pisze Reuters, krok ten odzwierciedla dominującą pozycję producenta smartfonów w gospodarce i społeczeństwie Stanów Zjednoczonych.

Jak czytamy, decyzja o naniesieniu Apple do bodaj najsłynniejszego indeksu na świecie jak i również to w miejsce AT&T, która była częścią Dow Jones dużą część stuleciu, pokazuje, jaką drogę przez kilka dekad przeszły branże związane z komunikacją i technologią.

Znak czasu

- To jest znak czasu i może sprowadzić, że spojrzymy na indeks Dow inaczej niż do tej pory - podkreślił Richard Sichel, zarządzający po Philadelphia Trust Co. W jego opinii dodanie Apple do indeksu spowoduje wzrost wiarygodności Dow Jones.

Tutaj rządzą Google, Apple, Facebook. Ale bieda nie omija Doliny Krzemowej

Z rynkową kapitalizacją na poziomie 736 mld dolarów Apple wydaje się największą spółką w indeksie. Akcja wprowadzenia Apple w Dow była oczekiwana, odkąd firma w połowie 2014 roku zaoferowała split (tzw. podział) na swoje akcje 1 do 7 a mianowicie za jedną akcję oferowała siedem - czytamy.

Po tym kroku wielu inwestorów poczuło, że to już tylko kwestia czasu, gdy Apple zostanie dodany do indeksu 30 najważniejszych amerykańskich przedsiębiorstw.

Reuters podaje, że spółka AT&T była przez rynek wyceniana na 176, 5 mld dolarów. Po tym, jakim sposobem zniknie z indeksu, wyłączną spółką z branży telekomunikacyjnej będzie Verizon. Apple ma dołączyć do notowań 18 marca.

Na zarania notowań cena akcji Apple osiągnęła poziom 128, 15 dolarów, an akcje AT&T spadły do 33, 53 dolarów.

Jak zwraca uwagę w swojej zależności Rafał Hirsch, waga korporacji w indeksie Dow Jones zależy od bieżącej ceny akcji - im drożne, tym większy udział przy indeksie. W piątkowe pora poobiednia zan akcje amerykańskiego olbrzyma trzeba zapłacić 126 dolarów. Obecnie sześć najważniejszych korporacji to: Visa, Goldman Sachs, 3M, IBM, Boeing, Apple.

Dow Jones Industrial Average to jeden z zasadniczych indeksów akcji spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie. Obecnie składa się on wraz z 30 największych amerykańskich firm.