Fundusz Apple inwestuje w Corning Gorilla Glass

Apple ulokował 200 mln dol. przy firmę, która pomogła mu stworzyć pierwszego iPhone'a

Apple doinwestował kwotą 200 mln dol. swojego wieloletniego partnera i jednego z najistotniejszych dostawców, który pomógł jemu stworzyć pierwszego iPhone'a. Przemowa o brytyjskiej firmie Corning, twórcy Gorilla Glass.

Pieniądze pochodzą z Advanced Manufacturing Fund, nowego funduszu inwestycyjnego Apple'a i jest to zarazem jego pierwsza lokata. Kwota ta ma zostać przeznaczona na prace badawczo-rozwojowe.

Corning współpracuje wraz z Apple od dekady, opracował powłokę ochronną na dotykowe ekrany - Gorilla Glass, którą zastosowano w głównym iPhonie.

Apple dofinansował Corning, producenta Gorilla Glass

Firmy dobrze się dogadywały, był jednak okres, w jakim zaczęło między nimi trzeszczeć. Chodzi o 2014 rok, kiedy Apple zastanawiał się nad zastosowaniem produktu rywalizacji z GT Advanced Technologies - czyli szkła szafirowego. Jednak Corning i Apple kryzys współpracy zażegnały, a Brytyjczycy zabezpieczyli lukratywnego klienta, który - gdyby zdecydował się jednak na szafir, mocno zdemolowałby wyniki pieniężne Corning.

Zobacz także: Apple znów pobił własny rekord kapitalizacji rynkowej. Przekroczy pułap biliona dolarów?

Bezwględny jak Apple

Corning ma powody do zadowolenia. Apple potrafi być nieprzejednany w relacjach z partnerami. Jednego z nich postawił na krawędzi. Chodzi na temat (również brytyjską) firmę Imagination Technologies, producenta procesorów graficznych. Apple w pewnym momencie stwierdził, że nie stanie się więcej stosował układów Imagination.

Ta straciła więc klienta generującego połowę profitów. Jej akcje spadły w łeb na szyję, ratowało ją głównie porządnie zaopatrzone portfolio patentowe, a i tak niektórzy wieścili jej biznesowy niebyt. Póki co Imagination próbuje stanąć na nogi poprzez optymalizację swojej struktury, pozbywanie się pobocznej działalności i walkę z Apple o własność intelektualną przed sądem.

Później okazało się, że Apple (który miał 8 proc. udziałów w Imagination) próbował ją najpierw kupić, ale strony się nie dogadały. Zatem Apple przejął kilkunastu kluczowych managerów i podziękował za dalsze dostawy.

Tagi: Apple iPhone smartfon Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie