Ekologiczny pochówek - biodegradowalne kapsuły, hydroliza alkaliczna

Biodegradowalne jaja i inne ekoprojekty, które są przyszłością pochówku

Śmierć nie wpływa zbytnio dobrze na naszą ziemię. Rozkładające się ciała emitują poważną ilość metanu, złego gazu cieplarnianego.

Poza tym w naszych ciałach znajdują się metale ciężkie, pestycydy i chemiczne relacje, które przyswajamy w trakcie życia. Po śmierci odroczenia w niektórych krajach balsamuje się w trującym formaldehydzie, który zapobiega rozkładowi. Toksyny trafiają potem do ziemi wraz ze zwłokami.

Większość ludzi na gleby decyduje się na standardowy pochówek lub kremację. Są jednak inne rodzaje na odejście – bardziej przyjazne naszej planecie.

1. Zmień się w drzewo

Włoscy projektanci postanowili zmieniać ludzkie ciała w pożywienie dla drzew. Anna Citelli i Raoul Bretzel stworzyli Capsula Mundi. Chcą, by Włosi zmienili swoje postępowanie do pochówku dzięki jajowatym kapsułom i ekologicznym towarom.

Ciało umieszcza się w biodegradowalnym jaju i umieszcza pod ziemią. W następnej kolejności, nad jajem sadzi się drzewa. Rozkładające się ciało (i kapsuła) uwalniają sukcesywnie minerały potrzebne roślinie do odwiedzenia wzrostu. Citelli i Bretzel chcą, by tradycyjne cmentarze przekształciły się w święte lasy.

2. Skorzystaj z suchego lodu

Foto: Dave Herholz / CC BY-SA 2. 0 / Flickr

Rodziny decydują się często dzięki balsamowanie zwłok – za sprawą tego proces dekompozycji nie zaczyna się tak szybko. Na ogół wykorzystywany jest do owego rakotwórczy formaldehyd.

Niektórzy postanowili przerzucić się dzięki suchy lód (zestalony dwutlenek węgla) jako środek przechowujący ciało przed pochówkiem. Za pomocą temu niepotrzebne jest balsamowanie. Codziennie trzeba jednak przekształcać lód. Co prawda, dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym, ale procent, który przedostaje się do atmosfery w wyniku takiego działanie jest znikomy.

3. Ozdób ścianę półką, która zastąpi trumnę

Foto: William Warren

Po co stosować trumnę wyłącznie do ostatniego spoczynku. William Warren wpadł na pomysł regału, który to przekształcić można w trumnę, gdy wymaga tego moment. Dzięki temu drewno wystarcza na dłużej. Wykorzystanie szafki ma też wymiar emocjonalny. „Drewno się odbarwi, wielkość się pobrudzi przez okres, a mebel stanie się częścią ciebie” informuje Warren na swojej stronie domowej. Regał zadebiutował na London Design Festival w 2005 roku.

4. Zaniechaj z tradycyjnego pomnika