Giełda w Londynie z największymi debiutami  Giełda

Giełda przy Londynie najbardziej aktywna. Warszawa w daleko w tyle

Wartość debiutów na europejskich giełdach w trzecim kwartale 2018 roku wyniosła 3, 9 miliarda euro - to spadek na temat 53 procent w zestawieniu do analogicznego okresu roku kalendarzowego ubiegłego - wynika wraz z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez PwC. Niemal połowa ofert jak i również środków pozyskanych z IPO przypadła na giełdę przy Londynie. Na warszawskim rynku w minionym kwartale odnotowano jedynie 4 oferty o łącznej ceny 8 milionów euro.

W III kwartale 2018 r. na terytorium polski miały obszar cztery pierwotne oferty publiczne (Initial Public Offering, IPO) – z czego tylko 1 na rynku głównym GPW, a trzy na alternatywnym rynku NewConnect. W dziedzinie głównym zadebiutowała spółka Silvair (mająca polskie korzenie amerykańska spółka zajmująca się tworzeniem aplikacji w obszarze internetu rzeczy).

Zamieszanie wokół Ronaldo nie pomaga. Akcje Starej Damy tracą na zalety

Wartość przeprowadzonej oferty wyniosła 20, 1 mln złotych.

Z kolei łączna cena IPO przeprowadzonych na alternatywnym rynku NewConnect wyniosła 12, 6 mln zł a mianowicie największą ofertę o zalety 6, 5 mln zł przeprowadziła spółka Creepy Parów (wydawca i dystrybutor gier wideo).

Na branży alternatywnym zadebiutowała także korporacja Medinice zajmująca się sprzedawaniem produktów medycznych z regionu kardiologii i kardiochirurgii (wartość IPO wyniosła 4, dziewięć mln zł) oraz korporacja Passus będąca dostawcą wyjść IT (wartość oferty jednej, 3 mln zł).

Najsłabiej od 15 lat

Aktywność w zakresie IPO w Warszawie jest według trzech kwartałach najsłabsza od 2003 roku i na raz kolejny jedna wraz z najmniejszych w Europie. Sprawa GetBacku i jej rezultaty zamroziły w tym roku polski zbyt, i tak dotknięty już niskimi wycenami, spadającą płynnością oraz ciągłą niepewnością odnośnie przyszłości OFE - powiedział Bartosz Margol, dyrektor przy zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Ocenił, hdy przyjęta przez Sejm ustawa o pracowniczych planach kapitałowych jest na pewno pozytywnym sygnałem, ale nie stanie się miała istotnego realnego oddziaływania na rynek w treściwym okresie.

- Udoskonalenie sytuacji na giełdzie potrafiłaby przynieść większa międzynarodowa podaż (taka jak np. rozważany debiut Smyk Holding, któregoż prospekt złożony został już w KNF). Biorąc jednakże pod uwagę nawet tego typu pozytywny impuls, mówimy w tym miejscu o wpływie na sektor IPO w nieco dalszej perspektywie - na debiut w ostatnim kwartale mają w praktyce szanse emitenci, których projekty emisyjne są już złożone w KNF, a takich jest tylko kilka. Znacząca aktywność w ramach IPO może więc nastąpić nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r. - dodał.

Największe debiuty

Najbogatsi stracili kilkanaście miliardów dolarów jednego poranka

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie wyniosła 3, 9 mld euro i spadła w minionym kwartale (w porównaniu w celu trzeciego kwartału 2017 r. ) aż o 4, 4 mld euro. Odnotowano 64 debiuty (wobec 76 w trzecim kwartale 2017 r. ).

W analizowanym okresie miała miejsce 1 mega oferta (IPO na temat wielkości przekraczającej 1 mld euro) przeprowadzona we wrześniu na giełdzie w Szwajcarii - IPO spółki SIG Combibloc Group AG (1 708 mln euro). Drugim największym IPO była oferta spółki Amigo Holdings Plc (407 mln euro, debiut na giełdzie w Londynie), a trzecim - IPO Tritax EuroBox plc (339 mln euro, giełda po Londynie).

- Geopolityczne zawirowania oraz letnia przerwa spowolniły aktywność w trzecim kwartale, w efekcie wartość IPO w Europie osiągnęła najniższy poziom dwóch lat. Szanse na IV kwartał zdobią okna dość optymistycznie, zmienność branży utrzymuje się na niskim poziomie, a na tych popularnych rynkach oczekiwanych jest jakie możliwości najmniej kilka mega propozycji (IPO o wartości przekraczającej 1 mld euro). Wraz z drugiej strony, słabe notowania po debiucie niektórych spomiędzy ostatnich emitentów, jak także istotna niepewność dotycząca efektów negocjacji ws. brexitu, mogą zniechęcić spółki planujące IPO do zamknięcia transakcji zanim końcem roku - zaznaczył Tomasz Konieczny, lider teamu ds. rynków kapitałowych PwC