Gaz-System: dostawy gazu przez Ukrainę do Polski bez zakłóceń  Informacje

Gaz-System: dostawy gazu poprzez Ukrainę do Polski bez zakłóceń

Dostawy gazu z kierunku ukraińskiego przebiegają bez żadnych zakłóceń - poinformował w poniedziałek operator systemu przesyłowego gazociągów Gaz-System. Podkreślił, że strona ukraińska zapewniła, iż będzie urzeczywistniać przesył gazu do Naszego kraju.

Miedwiediew na temat Jaceniuku: stracił poczucie rzeczywistości

Dostawy przez punkt Drozdowicze realizowane są obecnie zgodnie z zamówieniami strony polskiej a mianowicie podkreślił Gaz-System. Spółka zaznaczyła, że ukraiński Ukrtransgaz a mianowicie czyli podmiot odpowiedzialny zbyt tranzyt gazu - poinformował, że przesył do Naszego kraju przez Drozdowicze będzie realizowany bez zakłóceń.

Ukraina bez gazu

W poniedziałek ruski Gazprom, zgodnie z zapowiedziami ogłosił, że odcina dostawy gazu dla Ukrainy spośród powodu sporu o zaległe należności i cenę przyszłych dostaw. Strona ukraińska potwierdziła, że dopływ gazu na rzecz niej został odcięty. Równocześnie minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan zapewnił, że sytuacja w żaden sposób nie wpłynie na tranzyt surowca z Rosji do konsumentów na zachodzie Europy.

Przez Drozdowicze w 2013 r. Polska sprowadziła ok. 3, 8 mld metrów sześc., czyli ok. 30 proc. gazu z kontraktu jamalskiego. Przedstawiciele rządu tuż po wybuchu kryzysu ukraińskiego zapewniali, że nawet o ile doszło do całkowitego wstrzymania dostaw gazu z nurcie Ukrainy, to Polska może sprowadzić brakujące ilości gazu przez Białoruś oraz poprzez połączenia z Niemiec jak i również Czech, w tym za pośrednictwem tzw. rewers na gazociągu jamalskim.

Ukraina bez gazu. Naftohaz prosi Brukselę o zwiększenie dostaw ze Słowacji

Zapasy w celu końca roku kalendarzowego

Ukraina przekonuje, że ma w składach ok. 13 mld metrów sześc. gazu, zapasy, które - według poniedziałkowej marki szefa Naftohazu - wystarczą do końca roku. Polska, podobnie jak inne państwa UE również ma niesłychanie duże zapasy gazu, nagromadzone m. in. na efekt ciepłej zimy. Według bieżących danych polskie magazyny gazu są wypełnione w 68 proc., jest w wymienionych prawie 1, 7 mld m sześc. gazu, an ostatniej doby zatłoczono do nich ponad 10 mln m sześc.

Według PGNiG, nawet wstrzymanie dostaw przez Ukrainę nie wpłynie na sytuację polskich konsumentów. Jak poinformowała spółka w poniedziałek w komunikacie, zabierając pod uwagę obecny pułap zapotrzebowania na gaz oraz inne czynniki, w niniejszym przywóz towarów czy dostawy ze źródeł krajowych, ewentualne ograniczenie dostaw gazu z kierunku Ukrainy nie spowoduje konieczności uruchamiania magazynów gazu