Argentyna o krok od bankructwa. Sąd ponownie kazał odpłacić wierzycieli  Informacje

Argentyna o krok od bankructwa. Zdanie ponownie kazał spłacić wierzycieli

Sąd Najwyższy USA odmówił w poniedziałek uznania argumentów Argentyny, która potrzebuje uniknąć płacenia 1, 33 mld dolarów swoim wierzycielom. Chodzi o międzynarodowe zasoby finansowe.

Sąd Najwyższy pozostawił w mocy orzeczenie mniejszej instancji. Rząd Argentyny obecnie wcześniej ostrzegał, że przy przypadku konieczności spłaty zobowiązań może mieć problemy spośród finansami publicznymi.

Władze tego kraju zaznaczyły, że będą robić wszystko, aby spłacić obligatariuszy i równolegle zrestrukturyzować swój dług. Według rządu kraj będzie musiał zmierzyć się z niewypłacalnością.

Argentyna łapie oddech. Porozumiała się z Klubem Paryskim i spłaci pożyczka

Wieloletnia batalia

Argentyna od wielu lat stara się uniknąć spłaty wierzycieli, którzy istnieją reprezentowani przez fundusze hedgingowe Aurelius Capital Management jak i również NML Capital Ltd. Kraj podważa zatem orzeczenie trybunału z 2013 roku. Starcie o spłatę wierzycieli trwa już dekadę. Wierzyciele odrzucili już dwie propozycje reorganizacji zadłużenia. Mają oni więcej niż 90 proc. obligacji Argentyny.

W maju Argentyna porozumiała się z Klubem Paryskim, zrzeszającym państwa wierzycieli ws. spłaty swoich długów. Jak poinformował Klub, porozumienia zobowiązuje Argentynę do spłaty w ciągu pięciu lat 9, 7 mld dolarów zaległości.

Klucz po umowie z Klubem Paryskim

Argentyna jest odcięta od momentu rynków kapitałowych od więcej niż 12 lat. W ostatnim czasie rząd znalazł się pod presją rozstrzygnięcia sporów z internacjonalnymi wierzycielami, głównie na skutek gotowości uzyskania dostępu do nowych środków i przyciągnięcia inwestycji do swoich zasobów gazu łupkowego.

Umowa wraz z Klubem Paryskim jest kluczowym krokiem w kierunku zredukowania kosztów finansowania zewnętrznego na rzecz Argentyny.