G20: Francja i Niemcy chcą wspólnych działań względem kryptowalut  Waluty

Temat: Bitcoin

  • Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami
  • Kryptowaluty gwałtownie tracą na wartości
  • Jaki zostanie 2018 rok w gospodarce krajowej? Sprawdź prognozy
  • Udany debiut bitcoina. Duży wzrost kursu w pierwszym dniu zbytu opcji giełdowych
  • Bitcoin bije rekordy, ale budzi ogromne obawy. "Klamka już zapadła"

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych Francji i Niemiec apelują o uwzględnienie tematu kryptowalut w agendzie tegorocznego szczytu G20. Opowiadają się za określeniem wspólnej strategii uregulowania numerycznych żetonów - podała przy piątek agencja Reutera.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire i kierownik niemieckiego resortu Peter Altmaier oraz prezesi banków centralnych tych krajów - Francois Villeroy de Galhau i Jens Weidmann - sformułowali wspólne stanowisko w liście do argentyńskiego ministra finansów, Luisa Andrésa Caputa. Argentyna przewodzi w tym r. grupie G20.

Morawiecki o premiach gwoli ministrów: niczego nie pragniemy ukrywać

Analiza

Sygnatariusze listu zaapelowali o sporządzenie międzynarodowej analizy dotyczącej kryptowalut, raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat wpływu cyfrowych żetonów na stabilność finansową oraz o podjęcie zadań nad "transgranicznym" działaniem zmierzającym do uregulowania ich ruchu.

"Wierzymy, że żetony i technologia, na której to są oparte, mogą kreować nowe możliwości" - napisali.

"Mimo to kryptowaluty mogą stanowić znaczące zagrożenie dla inwestorów i z brakiem podjęcia odpowiednich środków mogą być podatne na przewinienia finansowe. W dalszej możliwości mogą również wystąpić potencjalne zagrożenia na polu stałości finansowej" - dodali.

Tegoroczny, trzynasty szczyt G20 odbędzie w argentyńskim Buenos Aires na przełomie listopada i grudnia. Gospodarzem sytuacje będzie prezydent Argentyny Mauricio Macri.