Hodowla zwierząt w Polsce

Polska uprawa zwierząt radykalnie spadła. Korzystają na tym Holendrzy

W Polsce hodowla zwierząt radykalnie spadła, a Holendrzy posiadają odwrotny problem. Prowadzą ogromne hodowle zwierząt, ale tęskni im upraw roślinnych. Jaki to jest tego efekt? Dzięki polskie pola trafia coraz więcej... obornika wyprodukowanego przy Holandii.

- To pokłosie zmian w organizacji produkcji na polskiej wsi i wzrostu wiedzy agrotechnicznej naszych rolników - zważa dr Agnieszka Krawczyk wraz z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Do niej zdaniem, nawożenie nawozami sztucznymi nie wystarczy do pokrycia wszystkich potrzeb gleby.

Według Joachima Goczoła, reprezentującego jedną z firm importujących nawozy organiczne do Polski, zainteresowanie nimi zgłaszają również drobni rolnicy, jak i właściciele wyspecjalizowanych w produkcji roślinnej dużych gospodarstw rolnych.

- Intensywna produkcja zielenin ma swoje prawa. To, co za ich niewielką poradą wyciągnie rolnik z podłoża, musi w innej formie do niej z zwrotem wprowadzić. Na przykład nawożąc pola obornikiem. Tyle wyłącznie, że w Polsce pogłowie świń spadło o połowicę, krów też hoduje się coraz mniej. Przy braku dostępu do dobrego i taniego obornika w Polsce, import okazał się zupełnie sensowną alternatywą - wskazał Goczoł.

Rolnicy znają o tym, że stosowanie wyłącznie sztucznych nawozów prowadzi do pogarszania jakości plonów. Problem jednak w naszym, że w Polsce hodowla zwierząt radykalnie spadła i obornika nie ma od kogo kupić. Holendrzy natomiast wiodą olbrzymie hodowle zwierząt, jednak nie mają upraw roślinnych. Nadwyżkę obornika sprzedają m. in. do Polski.

Tagi: uprawa zwierzaki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie