Ile gazu w Norwegii wyodbywać będzie PGNiG?

Polska chce mocno postawić w gaz z Norwegii. Posiada zastąpić ten rosyjski

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego jak i również Gazownictwa Piotr Woźniak poinformował, że docelowo PGNiG będzie dążyć do uzyskania swojego wydobycia ze złóż przy Norwegii na poziomie dziesięć mld metrów sześciennych na rok. Taka jest właśnie przepustowość budowanego gazociągu Baltic Pipe.

Woźniak ocenia, hdy oddanie do użytkowania gazociągu Baltic Pipe oznacza bezbolesne zakończenie kontraktu z Gazpromem. - To faktyczny koniec starej ery, która była dla nas dokuczliwa - powiedział dziennikarzom w Kopenhadze.

Prezes PGNiG przypomniał, że nowy gazociąg dostarczać ma do Polski takie same wolumeny gazu jakim sposobem te, które odbieramy w tym momencie ze Wschodu. - Lecz odbieramy za ciężkie finanse i pod wielkim ryzykiem - zaznaczył. Tymczasem a mianowicie jak dowodził Woźniak - polityczne ryzyko przerwania dostaw z kierunku północnego wydaje się być zerowe.

- To się nie zdarzyło, nigdy od kiedy działa tamtejszy system przesyłowy. Zdarzały się przerwy techniczne, coś się popsuło, cos wypadło, lecz to zawsze było zastępowane innymi dostawami. To zupełnie nowa i bezpieczna strefa - stwierdził Woźniak.

W kuluarach polsko-duńskiej konferencji energetycznej w Kopenhadze przy poniedziałek szef PGNiG zapewnił też, że spółkę "stać" na nowe akwizycje.

Ze złóż własnych przy Norwegii polska spółka wydobywa 0, 6 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Planuje, by w 2022 roku było to dwa, 5 mld metrów sześciennych.

PGNiG ma udziały w 20 koncesjach w Norwegii

PGNiG, przez swoją firmę zależną PGNiG Upstream Norway posiada udziały w dwadzieścia koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Przedsiębiorstwo prowadzi produkcję węglowodorów spośród pięciu złóż oraz dysponuje udziały w dwóch odmiennych będących w fazie nasadzenia.

Wielkość udokumentowanych zapasów wydobywalnych Grupy PGNiG po Norwegii wynosi 83 mln boe (jednostka energii otrzymanej ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej). Taki był stan 1 stycznia 2018 roku.

Spółka informowała już, iż działania w Norwegii koncentruje na tym, aby po 2022 r. - wraz z uruchomieniem gazociągu Baltic Pipe - móc dostarczać przez niego gaz ziemny do odwiedzenia Polski. PGNiG informowała m. in. o tym, iż spółka zamierza aktywnie partycypować w kolejnych rundach koncesyjnych w branży norweskim; prowadzi także negocjacje handlowe, by zdobyć nowe obszary do poszukiwania i wydobycia węglowodorów.

Rocznie Polska zużywa blisko 16 miliardów metrów kubicznych gazu.