Aleppo opuściło 350 osób, opróżnianie miasta w Syrii stale przerwana

350 osób opuściło Aleppo. "To nie oznacza wznowienia ewakuacji"

Aleppo opuściło 350 osób. Z ośrodka miejskiego pozwolono wyjechać 5 autokarom i dwóm karetkom, które przetrzymywano w mieście poprzez kilkanaście godzin. "To nie zaakceptować oznacza, że ewakuacja jest wznowiona" - pisze agencja AFP.

Autokarom zezwolono na wyjazd dzięki interwencji tureckich i rosyjskich dyplomatów. Konwój wyruszył z Aleppo około godz. 22 naszego czasu w niedzielę, 18 grudnia, a po paru godzinach został zablokowany za pośrednictwem siły prorządowe.

Wcześniej w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że ewakuacja ludzi ze wschodniego Aleppo została wstrzymana "do odwołania".

Aleppo: opróżnianie miasta w Syrii wstrzymana

Siły prorządowe miały zgodzić się na ewakuację wschodniego Aleppo w miejsce za ewakuację trzech szyickich miejscowości. Ewakuowani mieli zostać też ludzie wraz z miejscowości Zabadani i Madaja, które leżą w prowincji Damaszek i są objęte przez siły reżimu.

Jak donosiła w niedzielę telewizja al-Manar, sprzymierzona z libańskim Hezbollahem, będącym sojusznikiem Damaszku, tuż po ogłoszeniu najnowszego porozumienia niektóre autokary i pojazdy Czerwonego Półksiężyca dotarły do bram Al-Fuaa i Kefraji. Jednak po drodze do tych miejscowości pięć autobusów zostało zaatakowanych i podpalonych. To sprowadziło wstrzymanie ewakuacji.

Według specjalnego wysłannika ONZ do odwiedzenia Syrii Staffana de Mistury w dzielnicach rebelianckich Aleppo wciąż przebywa ok. 40 tys. cywilów i od czasu 1, 5 tys. do odwiedzenia 5 tys. bojowników wraz z ich rodzinami.

Tagi: Aleppo wojna Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie