Afera Cambridge Analytica - szefowa wezwana przez R. Muellera

Dyrektorka Cambridge Analytica wezwana na przesłuchanie przez specprokuratora Roberta Muellera

Specjalny prokurator Robert Mueller wezwał na przesłuchanie dyrektorkę Cambridge Analytica (CA) a mianowicie Brittany Kaiser. CA to firma zamieszana w obciach z wyciekiem danych odbiorców Facebooka. Mueller od 2017 roku nadzoruje śledztwo, sprawdzające m. in. czy członkowie sztabu wyborczego Donalda Trumpa spiskowali z Rosjanami.

W 2018 roku objawiło się, że sztab Trumpa korzystał z usług Cambridge Analytica w trakcie konfrontacji prezydenckiej w 2016 r. W maju 2018 r. Cambridge Analytica, po wybuchu skandalu związanego z wyciekiem danych z Facebooka, ogłosiła bankructwo. Kaiser zajmowała po firmie stanowisko dyrektorki ds. rozwoju biznesu.

Zobacz też: Donald Trump popełnił "największy błąd we współczesnej historii politycznej" - twierdzi jego były doradca

Afera Cambridge Analityca

Przypomnijmy: jeden z największych skandali w styku technologii i polityki wybuchł w marcu 2018 roku, po tym jakim sposobem "Observer" ujawnił, że wiadomości około 87 milionów odbiorców Facebooka trafiły do CA.

Dane te zostały pozyskane za pośrednictwem publikowanych w serwisie społecznościowym quizów i były później wykorzystywane bez zgody użytkowników do tworzenia propagandowych reklam, robionych z myślą o ewentualnych wyborcach. Działo się wówczas w 2016 roku, gdy w USA trwała prezydencka kampania wyborcza.

CA jest też podejrzewana na temat związek z kampanią dzięki rzecz opuszczenia UE poprzez Wielką Brytanię. Brittany Kaiser w kwietniu 2018 r. zeznawała w brytyjskim parlamencie. Powiedziała wtedy, że jej firma realizowała zlecenie na rzecz kampanii Leave. EU, nakłaniającej Brytyjczyków do głosowania zbyt brexitem. (Brytyjska komisja wyborcza nie znalazła jednak argumentów na to, by architekcirealizatorzy kampanii płacili za posługi CA).

Dziennik "Guardian" zwraca uwagę, że Kaiser jest pierwszą osobą mającą bezpośredni związek z kampaniami dot. brexitu i kampanią wyborczą Donalda Trumpa, która to została wezwana przez szczegółowego prokuratora Muellera.

Wcześniej "Guardian" ujawnił też, iż Kaiser w lutym 2017 roku odwiedziła założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a, w momencie, gdy była pracownikiem Cambridge Analytica. Rozmowa miała odnosić się tego, co wydarzyło się podczas amerykańskiej kampanii wyborczej.

Śledztwo specjalnego prokuratora dot. kampanii prezydenckiej

Śledztwo Roberta Muellera, po prawie 2 latach od startu, jest niezwykle rozległe i wielowątkowe. Specjalny prokurator bada metrów. in. to, czy ktokolwiek ze sztabu obecnego prezydenta USA porozumiał się z WikiLeaks co do ujawnienia maili członków sztabu Hillary Clinton. Pod koniec stycznia 2019 roku FBI aresztowało konsultanta i lobbystę, który pomagał Donaldowi Trumpowi na początku jego kampanii wyborczej – Rogera Stone'a. Kancelaria poinformowało niedawno, że posiada dowody, iż Stone kontaktował się z WikiLeaks po sprawie maili wykradzionych od czasu demokratów.

O grabież e-maili specjalny prokurator oskarża funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego.