Bank pożyczy rodzinie na 3 pokoje - analiza Open Finance

Bank pożyczy bliskim na trzy pokoje. Ale jest jeden problem

466 tysięcy złotych a mianowicie tyle może pożyczyć dzięki mieszkanie trzyosobowa rodzina. Jak wynika z najnowszej zestawienia Open Finance, aż 4 instytucje chciałyby familii podarować przynajmniej pół miliona zł na zakup "czterech kątów". Problem w tym, że aby zadłużyć się na taką kwotę należy posiadać gotówkę na wkład prywatny w wysokości około 100-150 tysięcy złotych.

Jak wskazano, rosnące wynagrodzenia i zatrudnienie powodują, że Polacy coraz chętniej się zadłużają. Dane Banku Informacji Kredytowania sugerują, że dotychczas popyt na kredyty mieszkaniowe był w tym roku niemal o 15 procent wyższy niż w analogicznym czasie 12 miesięcy wcześniej.

Zdaniem Bartosza Turka, wydaje się to o tyle zaskakujące, bowiem od stycznia obowiązują wyższe wymagania odnośnie wkładu własnego. Dziś trzeba mieć w tej chwili nawet 20 procent koszta lokalu w gotówce, zaś przed rokiem było wówczas o jedną czwartą skromniej. Gdyby tego było mało, banki podniosły też po ostatnich miesiącach marże kredytowe.

Źródło: Open Finance Popyt na forex mieszkaniowe

Jak pokazuje analityk Open Finance, potrafiło mieć to związek z ustawą o kredycie hipotecznym, która nałożyła na banki dodatkowe obowiązki. Faktycznie w trakcie gdy w marcu zwyczajna marża kredytowa, którą bazy skłonne byłyby zaproponować modelowej rodzinie z jednym dzieckiem, w której oboje rodzice pracują, opiewała na dwa proc., to dziś wydaje się to 2, 13 proc.

Jakie zarobki

Dysponujemy boom mieszkaniowy. Takiej kwestii w Polsce jeszcze nie było

Efekt jest tego typu, że trzyosobowa rodzina, po której rodzice pracują, musi móc zadłużyć się na zakup mieszkania na sumę ponad 466 tysięcy zł - wynika z najświeższych danych zebranych przez Open Finance.

Wartość ta jest medianą, a więc połówka banków chciałaby modelowej rodzinie pożyczyć więcej, a połowa zaoferowałaby niższą kwotę. Wówczas o prawie 5 milionów mniej niż przed miesiącem, ale wciąż o 44 tysięcy złotych więcej aniżeli przed rokiem. Co więcej, kwota deklarowana przez bazy pozwoliłaby rodzinie kupić poniekąd w Warszawie mieszkanie trzypokojowe.

Problem w niniejszym, że aby zadłużyć się na taką kwotę należy mieć gotówkę w kwocie około 100-150 tysięcy złotych.

Do obliczeń przyjęto, hdy dwie osoby powinny otrzymywać "na rękę" kwotę 5772, 06 zł (każdy z rodziców zarabia po przeciętnej krajowej). Do tego szacunki zakładają, że modelowi klienta mają dobrą historię kredytową i obecnie nie istnieją zadłużeni. Rodzina skłonna wydaje się być też skorzystać z dwóch dodatkowych produktów - rachunku bankowym bankowego, na który zostanie przelewane wynagrodzenie oraz karty płatniczej lub kredytowej.

Źródło: Open Finance Mediana zdolności kredytowej trzyosobowej rodziny

Kto da najwięcej

Jak czytamy w analizie Open Finance, modelowa rodzina może udać się aż do trzech instytucji bankowych po ponad pół miliona na zakup własnych "czterech kątów".

O jak dużo dysponuje wymaganym wkładem swoim, taką kwotę zaoferują jej Citi Handlowy, ING Bank Śląski i Euro Pula. Niewiele mniej chcą użyczyć: Raiffeisen Polbank. Najskromniejszy debet skłonne byłby udzielić PKO BP i Bank Pocztowy.

Źródło: Open Finance Zdolność kredytowa