Energa chce zbudować największy w naszym kraju magazyn energii

Powstanie największy w Polsce skład energii

Grupa Energa planuje budowę największego przy Polsce magazynu energii. Posiada on powstać do 2019 roku, an ulokowany pozostanie przy farmie wiatrowej w Bystrej na Pomorzu. Zakładana pojemność magazynu to mniej więcej 27 MWh.

Grupa Energa planuje budowę największego w Polsce magazynu ciepła. Ma on powstać w celu 2019 r., an ulokowany zostanie przy należącej w celu grupy firmy farmie wiatrowej w Bystrej (Pomorskie). Zakładana pojemność magazynu to mniej więcej 27 MWh.

Magazyn energii

O planowanej inwestycji poinformował w czwartek rzecznik prasowy Grupy Energa Adam Kasprzyk. Jak wyjaśnił, plan zakłada budowę hybrydowego, bateryjnego magazynu energii elektrycznej. Złożą się na niego 2 zespoły baterii - litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Moc magazynu - przy pojemności około 27 MWh, wynieść dzierży około 6 MW.

Za przeprowadzenie inwestycji odpowiedzialna będzie Energa Wytwarzanie sprawująca także pieczę nad należącymi do Grupy farmami wiatrowymi, w tym farmą w okolicach miejscowości Bystra na Pomorzu. Spółka 6 czerwca podpisała z firmą SAG Elbud Gdańsk umowę na przeprowadzenie koncepcji i projektu składu. Według planami, magazyn miałby powstać do 2019 r.

Współpraca z Japonią

Magazyn ma być jednym z elementów prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo pracy internecie elektroenergetycznych.

Przegląd prasy. Giełda energii proponuje rynkowi rewolucję

W idea podpisanego w marcu br. porozumienia, poza Energą przy przedsięwzięcie zaangażują się także Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA oraz japońscy partnerzy a mianowicie spółki Hitachi, i Hitachi Chemical. Polsko-japońskie partnerstwo po tym projekcie, to efekt współpracy zainicjowanej w 2014 r. przez japońską strukturę rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) i Ministerstwo Produkcji.

Strona japońska odpowiedzialna będzie w planowanym przedsięwzięciu za opracowanie systemu służącego zarządzaniu energią. Kasprzyk dodał, że system SPS (z ang. - Special Protection Scheme) w oparciu o dane pochodzące z sieci "opracuje będąc on-line scenariusze sytuacji kryzysowych w zamiarze szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia".

"Efektem współpracy z doświadczonymi partnerami i globalnymi liderami przy zakresie innowacji będzie inteligentny system zarządzania siecią, jakie możliwości pozwoli poprawić niezawodność dostaw energii. To przedsięwzięcie innowacyjne, ale przy tym bardzo istotne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes Energa Daniel Obajtek.

Dodał, że Energa posiada już jeden – ulokowany przy okolicach Pucka na Pomorzu - magazyn energii na temat mocy 0, 75 MW i pojemności 1, 5 MWh. Jesienią ubiegłego r. oddała go do użytkowania spółka Energa Operator. "Energia w nim zgromadzona należy do zasilenia ok. tysiąca mieszkańców przez dwie godziny” – poinformował Kasprzyk.

Jak informuje na swojej stronie internetowej firma Energa Wytwarzanie, na farmę wiatrową w Bystrej składa się 12 turbin o łącznej mocy 24 MW.

Grupa Energa

Grupa Kapitałowa Energa jest jedną spośród czterech największych krajowych grup energetycznych. Zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą siły elektrycznej. Jest jednym z kilku największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Zasila w energię elektryczną ponad dwóch, 9 mln klientów pojedynczych i biznesowych. Sieć dystrybucyjna Energi obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kwadratowych, co stanowi około 24 proc. powierzchni kraju. Zatrudnia ok. 8, 5 tys. osób.