Elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od grudnia obowiązkowe

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. ZUS organizuje "białą sobotę"

56 proc. zwolnień jest wystawianych przy formie elektronicznej - poinformował w poniedziałek rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Od soboty będzie to jedyna możliwość.

Od 1 grudnia w całej Polsce medycy będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii układu. E-zwolnienie można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Przy wdrażaniu systemu ZUS współpracował m. in. z NFZ i placówkami służby zdrowia, w tym ze szpitalami, jak i również przychodniami i gabinetami lekarskimi. W związku spośród wprowadzaniem zwolnień elektronicznych umyślnie dla lekarzy i asystentów medycznych ZUS uruchomił m. in. usługę e-doradcy. Dostępna wydaje się być też specjalna infolinia telefoniczna.

Rzecznik ZUS podkreślił, że w piątek lekarze pozostaną mogli skorzystać z pomocy pracowników wszystkich sal obsługiwania klienta ZUS w kraju do godz. 18. Z transportu w sobotę w godz. 9-13 oddziały ZUS organizują "białą sobotę". - Lekarze pozostaną mogli skorzystać z rad w toku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Wszyscy ci doktorzy, którzy nie mają wciąż swojego profilu na PUE ZUS, będą mogli tego miesiąca zarejestrować profil, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA i przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień - wyjaśniał.

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. "Nie ma miejsca w błąd"

ZUS pragnie być wsparciem

- Od czasu początku grudnia papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do przeszłości. Obowiązkowe stają się zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA. Mimo hdy większość lekarzy zostało już przez pracowników ZUS przeszkolonych z pomocy systemu do wystawiania e-zwolnień i wyposażeni zostali we własne profile na Platformie Usług Elektronicznych, to ZUS pragnie być wsparciem dla świata lekarskiego w dniach przejścia z systemu papierowego na elektroniczny - dodał Andrusiewicz.

Zwrócił uwagę, że lekarze, którzy są zaciekawieni tematyką e-zwolnień, ale odrzucić dotrą w sobotę do odwiedzenia oddziałów ZUS, będą mogli przez cały weekend skorzystać spośród pomocy konsultantów Centrum Pomocy Telefonicznej.

Zakład zaznacza, że nie tylko lekarze mogą skorzystać z wydłużonej pracy placówek i infolinii ZUS w zakresie e-zwolnień. Swój kierunek na PUE z dostępem do e-ZLA już w najbliższą sobotę będą mogli założyć także przedsiębiorcy. W pomoc pracowników mogą polegać również ubezpieczeni, chcący się zaznajomić z nowym prawem dotyczącym wystawiania zwolnień lekarskich.