Internet w pendolino coraz bliżej, zainstaluje go firma Alstom

Internet w pendolino raz za razem bliżej. Wybrano wykonawcę usługi

Możliwe, że pasażerowie już wkrótce na pokładach pendolino będą mogli korzystać z bezprzewodowego internetu. Na stronach Unii Europejskiej pojawiło się ogłoszenie PKP Intercity w tej sprawie.

Jak napisał branżowy portal Rynek-kolejowy. pl, internet przy pociągach zainstaluje firma Alstom. Według polskiego przewoźnika nie zaakceptować ma innej możliwości, ponieważ to właśnie międzynarodowy koncern jest producentem pojazdów jak i również do niego należą uprawnienia do dokumentacji.

Postępowanie mające na celu wybór oferty Alstomu wszczęto piętnasty maja bieżącego roku.

Od kiedy?

Celem umieszczenia ogłoszenia "ex ante" o zamiarze zawarcia umowy z Alstomem jest umożliwienie potencjalnym innym wykonawcom usługi Wi-Fi pozyskania informacji o udzielanym zamówieniu. To umożliwiłoby im ewentualne zakwestionowanie wyboru oferty. Zdaniem "Rynku Kolejowego", nie należy się aczkolwiek tego spodziewać.

Nowa opłata na kolei. "Tak czy inaczej ucierpi pasażer"

Alstom ma przekazać PKP Intercity kompletną dokumentację techniczną urządzeń, które zagwarantują internet w 20 pociągach pendolino.

"Wykonawca systemu przeniesie licencję do oprogramowania na zamawiającego, ale Alstom zostanie go utrzymywał, podobnie jak aktualnie zajmuje się utrzymaniem pociągów Pendolino w Warszawie. Alstom będzie też zobowiązany do przeszkolenia personelu PKP Intercity w ramach działania systemu po pociągach, podczas ich robocie na liniach" - dodano.

Ingerencja w poszycie

Przypomnijmy, że jak poinformowała. pl na początku owego roku rzecznik prasowy PKP Intercity Agnieszka Serbeńska, instalacja Wi-Fi będzie z "dużym prawdopodobieństwem wymagała ingerencji w poszycie".

- Jakkolwiek jeśli chodzi o samą technologię dostępu do internetu przewidujemy łączenie w określonym czasie sygnału internetowego od wielu operatorów GSM i udostępnianie go w pociągach. Testy były przeprowadzone przez wytwórcy taboru jednostkowo i wypadły pozytywnie - dodała rzecznik prasowy PKP Intercity.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie bezprzewodowy internet będzie dostępny dla transportowanych osób. Aktualnym terminem pozostaje przełom 2018 i 2019 roku kalendarzowego.

Trzeci przewoźnik przy Polsce

Jak wynika wraz ze statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, w okresie od stycznia do odwiedzenia kwietnia 2018 roku wraz z PKP Intercity skorzystało trzynaście, 88 procent wszystkich pasażerów.

Najwięcej, bo 26, 27 procent udziału przy rynku miały Przewozy Regionalne, a 20, 04 % Koleje Mazowieckie. W tymże czasie 13, 87 % pasażerów skorzystało zaś wraz z usług PKP SKM.