Będą zmiany w dodatkach do zasiłku rodzinnego. Jakie?

Temat: Rząd Ewy Kopacz

  • 12 zł za godzinę pracy czy kontrakty likwidujące dokumenty urzędowe śmieciowe? Starcie Kopacz a mianowicie Szydło
  • Powstanie Polska Grupa Promowa. "Szansa na połączony sukces branży"
  • Kopacz otwiera gazoport. "Będziemy w stu proc. niezależni od dostaw gazu ze Wschodu"
  • Gazoport czeka na otwarcie. Dzisiaj wizyta premier Kopacz
  • Nowa Kompania Węglowa niezagrożona? "Kochani, więcej optymizmu"

Jeden, ale w zróżnicowanej wysokości dodatek do zasiłku rodzinnego dla rodziców, którzy dzięki urlopie wychowawczym opiekują się więcej niż jednym dzieckiem - zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa posłów PO.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki ponad dzieckiem przysługuje rodzicom albo opiekunom dziecka podczas użytkowania z urlopu wychowawczego. Wielkość zasiłku to 400 zł miesięcznie. Zasiłek ten podporządkowany jest od kryterium dochodowego - 574 zł w jedną osobę w bliskim.

Fiskus wypełni zbyt Ciebia PIT-a. Pięć sprawy, które musisz wiedzieć

W środę, po głównym czytaniu. posłowie skierowali jego do podkomisji.

Jak było?

Do tej pory, abstrahując od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługiwał jeden wakacje wychowawczy i jeden aneks - urodzenie wieloraczków nie zaakceptować uprawniało do dwóch dodatków. Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewidywała dla nich jedynie dłuższy okres pobierania świadczenia - przez okres 36 miesięcy, o 12 miesięcy dłużej niż w wypadku urodzenia jednego dziecka.

Jak mówiła podczas posiedzenia komisji polityki społecznej jak i również rodziny sprawozdawca projektu Marzena Okła-Drewnowicz (PO), niektóre gminy tak interpretowały przepisy, hdy przyznawały 400 zł dodatku na każde dziecko urodzone w jednym porodzie. Zdarzało się, że osoby w podobnej sytuacji rodzinnej jak i również materialnej otrzymywały inne świadczenie - w jednej gminie po 400 zł zbyt opiekę nad każdym młodym, a w drugiej - 400 zł niezależnie od momentu liczby dzieci.

Jakie zmiany?

Okła-Drewnowicz wyjaśniła, że projekt ujednolica regulace, a jednocześnie podnosi sumę dodatku, jeśli rodzic na urlopie wychowawczym zajmuje się większą liczbą dzieci do lat pięciu. Do kwoty podstawowej 400 zł daje się po 200 zł za każde dziecko. Dotyczy to także dzieci, które nie są z poszczególnego porodu. Według autorów planu roczny koszt wprowadzenia proponowanych rozwiązań to 46 mln zł.

Projekt dobrze zaopiniował resort pracy. Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister pracy Elżbieta Seredyn rozmawiała, że w 2014 r. dodatek w wysokości czterysta zł pobrało nieco ponad 46 tys. osób. Według niej, przypadki, gdy gminy przyznały wyższe świadczenia (po 400 zł na każde dziecko) były jednostkowe.