Euro poniżej 4 zł

Euro rośnie w siłę. Jest ponownie powyżej 4 zł

Dziś euro przebiło psychologiczną granicę 4 zł. Po okolicach godziny 10. 00 za europejską walutę powinno się było płacić 3, 99 zł. Był to najniższy poziom od kilku lat. W kolejnych godzinach euro odrobiło straty i znów przekroczyło poziom 4 złotych.

Po zniżce powyżej 4 zł za € po godz. 10. 00 kurs utrzymywał się w granicach 3, 998 zł. Następnie lekko odbił, do ceny ok. 4, 002 zł. O godz. 13. dziesięć inwestorzy płacili za euro 4, 0146 zł, zaś niecałe dwie godziny później wartość waluty krajów eurolandu znów nieco osłabła do poziomu 4, 00962 zł. Po godz. 17. dwadzieścia euro kosztowało 4, 01 zł.

Jak wczoraj?

Poniedziałkowy handel zakończył się dla głównych walut stabilnie - ok. godz. 17. 00 euro kosztowało 4, 01 zł, dolar - 3, 79 zł, a frank 3, 87 zł. We wtorek na godz. 10. za dolara trza zapłacić 3, 79 zł a za franka - 3, 88 zł.

Źródło: stooq. pl Dzisiejsze notowania € względem złotówki

W dłuższej perspektywie widzimy potężny trend spadkowy na €. Od 16 marca waluta ta staniała względem złotego o 14 groszy. Od momentu przełomu roku ten zmniejszenie to już ponad trzydziestu groszy - z stopnia 4, 34 zł przy grudniu do 4 złotych obecnie.

Źródło: stooq. pl Notowania złotego - ostatni miesiąc Źródło: stooq. pl Notowania złotego a mianowicie trzy miesiące Taniejące € to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty w tejże walucie. Tańsze powinny stanowić też wycieczki zagraniczne a także zakupy internetowe. Silny złoty to jednak problem gwoli eksporterów.

Co sprawi RPP?

Analityk z Domu Maklerskiego BOŚ Konrad Ryczko zauważył, że wtorkowy handel na rynku walutowym przyniósł umocnienie większości walut wchodzących w skład koszyka rynków wschodzących. - Także złoty zwyżkował wobec mnogości dewiz. Część uczestników sektorze obawia się, iż Podpowiedź Polityki Pieniężnej w czasie środowej konferencji może zwrócić się do ostatniego postępu wyceny złotego wobec euro - uważa Ryczko.

Jego zdaniem Rada zostanie starała się nie zanosić bezpośrednio do wyceny złotego na rynku, a tylko zasygnalizuje, iż scenariusz spadków pary EUR/PLN był oczekiwany i nie przekłada się na zmianę nastawienia po zakresie polityki monetarnej. Ryczko wskazał, że oceniając wycenę złotego w szerszym kontekście trzeba zainteresować, że dynamiczną aprecjację naszej waluty obserwowaliśmy głównie wobec euro, podczas gdy część innych zestawień jest wyżej niż w początku roku (m. in. USD/PLN czy GBP/PLN).

Kwestia czasu

Analityk Mieszkaniu Maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski ocenił, że mimo iż złoty jest ciągle po 4, 01 – czterech, 02 do euro, to kwestią czasu jest podczas gdy wreszcie uda się przełamać "okrągły" poziom 4 zł za wspólną walutę. - Inwestorzy wstrzymywali się dzisiaj z decyzjami ze aspektu na jutrzejsze posiedzenie RPP oraz dane o inflacji CPI w Polsce. Jednak jeżeli RPP nie zdecyduje się na zaakcentowanie moce polskiej waluty i nawet w warstwie słownej nie dojdzie do żadnej interwencji, ma możliwość okazać się, że kurs szybko znajdzie się dokładnie poniżej 4 zł - prognozuje analityk.

Według niego środowy odczyt inflacji CPI z Polski musi pokazać odbicie deflacji, jaka jednak pozostanie na niesłychanie niskich poziomach zdecydowanie powyżej 1 proc. - Mało zmieniły na rynku nowoczesne dane o podaży pieniądza, które stały się nieznacznie lepsze od rynkowego konsensusu, uwypuklając jednak optymistyczny sygnał przy obszarze wzrostu akcji kredytowej banków dla przedsiębiorstw, jakie możliwości może być zapowiedzią szybszego inwestycji - ocenił analityk.

Co z dolarem?

Maliszewski uważa, iż ze względu na mniejsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej w USA oraz obniżenie przez Transgraniczny Fundusz Walutowy prognoz postępu dla gospodarki amerykańskiej dzięki najbliższe lata, we wtorek zobaczyliśmy osłabienie amerykańskiej waluty. W efekcie kursu USD/PLN spadł w okolice 3, 76.

- Niedużo prawdopodobny wydaje się jednak w obecnej sytuacji powrót w okolice 3, 70 i poziom 3, 70 powinien zatrzymać osłabienie USD wobec złotego przynajmniej do piątku, kiedy poznamy najpotrzebniejsze dane z o inflacji z USA. Kurs CHF/PLN pozostawał dziś stabilny powyżej poziomu 3, 87 i wydaje się, że niewielka zmienność i podążanie po ślad za kursem EUR/PLN, będzie nam towarzyszyło na tym rynku do końca tygodnia - uważa Maliszewski.

Na razie spokojnie

W poniedziałek minister finansów Mateusz Szczurek powiedział dziennikarzom, że obecne umocnienie złotego względem euro nie niepokoi resortu finansów. Zaznaczył jednak, hdy szybkie umocnienie krajowej waluty może być zagrożeniem dla gospodarki.

- Każde szybkie umocnienie złotego, które jest niezwiązane ze rozwojem wydajności pracy i fundamentami polskiej gospodarki, a wypływa np. z przepływów spekulacyjnych, może być zagrożeniem na rzecz części sektorów gospodarki i dla samego wzrostu a mianowicie mówił szef MF, zaznaczając, że obecny kurs € do złotego "nadal naszą firmę nie niepokoi. "

- W mojej opinii, jeszcze nie po tej skali i stosowane przez nas założenia dotyczące kształtowania się kursu euro w ustawie budżetowej wskazują na wciąż nieco wyższy kurs aniżeli obecnie. Choć niewiele - zaznaczył.