Hakerzy włamali się na kompy amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa  Ze świata

Nieznana grupa hakerów atakuje. Podejrzana Rosja

Eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego badają doniesienia na temat włamania grupy hakerów na komputery organizacji powiązanej z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - informuje we wtorek dziennik "Wall Street Journal".

Atak w giganta IT. Wyciekły informacje setek firm

Nieznana do odwiedzenia tej pory grupa "Shadow Brokers" podkreśliła w sobotę w internetowym wpisie, iż weszła w posiadanie amerykańskich narzędzi do prowadzenia wojny cybernetycznej. Aby uwiarygodnić tę informację, opublikowano część przechwyconych kodów służących do ataków na routery.

Jednak niektórzy eksperci ds. bezpieczeństwa, na których powołuje się "WSJ", podają w niepewność doniesienia o wykradzeniu amerykańskich narzędzi do walki cybernetycznej. Opublikowany przez hakerów szyfr miał pomóc tzw. Equation Group (uznawanej za zespół NSA ds. cyberszpiegostwa) do włamań na routery trzech amerykańskich firm: Cisco, Juniper Networks i Fortinet, zaś także dwóch chińskich: Shaanxi Networkcloud Information Technology jak i również Beijing Topsec Network Security Technology - tłumaczy "WSJ".

Rosja lub Chiny

Informacje "Shadow Brokers" są analizowane przez licznych ekspertów ds. bezpieczeństwa. Część z nich zwraca uwagę, że kod ujawniony przez hakerów zawiera w sobie linie oprogramowania wykorzystywanego przez NSA do odwiedzenia działań w internecie.

- Ktokolwiek wykradł te dokumenty, chce aby świat się o tym dowiedział. Lista podejrzanych jest dość krótka i są w niej Rosja i Chiny, a biorąc pod uwagę ostatnie afery szpiegowskie między Waszyngtonem i Moskwą, możemy założyć, że ona zbyt tym stoi - podkreślił w przesłanej "WSJ" informacje analityk Międzynarodowego Instytutu Nauk Komputerowych, instytucji powiązanej spośród Uniwersytetem Kalifornii, Nicholas Weaver.

Dodał, że opublikowany przez hakerów kod obejmuje fragmenty programów, które zdołały być dostępne tylko dla kogoś, kto miał przystępny dostęp do komputerów NSA. Zwrócił uwagę, że istnieją zresztą podobne do aplikacji opisanego w dokumentach ujawnionych przez Edwarda Snowdena.

Wiele niewiadomych

Były analityk NSA i pracownik Area 1 Security Oren Falkowitz podkreśla natomiast, że nie zaakceptować wiadomo jakim sposobem hakerzy zdołali wejść w posiadanie opublikowanych danych. Sami twierdzą, że dokonali tego, włamując się do komputerów powiązanych wraz z amerykańskimi służbami - przypomina "WSJ".

- Nie zaakceptować wiemy co dokładnie oznacza, że zhakowali komputery. Być może ktoś po prostu wszedł jak i również wykradł te dane - dodał Falkowitz.

Walka w cyberprzestrzeni

Haker może przejąć twój telefon komórkowy i tablet. Odkryto znaczną lukę w systemie

Tymczasem inny były pracownik NSA i współzałożyciel Carbon Black, Ben Johnson ostrzega zanim jednoznacznym łączeniem Equation Group z NSA. Jego według nie można na wypadku ocenić jak dużo wiadomości zostało wykradzionych.

- Ludzie nie powinni myśleć, że NSA została zhakowana. Z pewnością hakerzy podjęli pewne próby, jednak po ogóle nie jestem przekonany, że zdobyli pełen zbiór państwowych narzędzi (do walki cybernetycznej) - powiedział Johnson.

W zeszłym r., mający swą siedzibę po Rosji, Kaspersky Lab informował, że Equation Group odpowiada za serię ataków cybernetycznych na komputery rządowe, przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, a także inne podmioty w państwach tego rodzaju jak Rosja, Irak lub Iran. NSA ani nie zaakceptować zaprzeczyło, ani nie potwierdziło w przeszłości powiązań z Equation Group.