Chiny chcą znieść limity cen na leki  Ze świata

Temat: Chiny

  • Chińska inicjatywa pobudza wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • Chiński gigant liderem na krajowym rynku. Apple poza podium
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę
  • Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie 30 lat

Od 1 czerwca po Chinach zostaną zniesione limity cen na większość leków. Władze chcą, aby konkurencja odgrywała większa rolę po kształtowaniu cen na naszym drugim największym na świecie rynku farmaceutycznym - poinformowała we wtorek chińska przedstawicielstwo planowania gospodarczego.

"Zdecydowaliśmy, że od 1 czerwca zostaną zniesione ustalane poprzez rząd ceny na duża liczba lekarstw w celu polepszenia mechanizmów zakupu leków, kontroli kosztów ubezpieczenia zdrowotnego; chcemy, aby ceny handlowe leków były ustalane przez konkurencję rynkową" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Komisji Rozwoju Krajowego i Reform (NDRC).

Chiny hamują. Czy smok zaszkodzi światu?

Magnes gwoli producentów

Chiny są - jak zauważa agencja Reutera - magnesem dla wytwórców leków, sprzętu medycznego i usług szpitalnych; do 2018 roku wydatki na medycynę mogą sięgać tam do odwiedzenia 185 miliardów dolarów.

Eksperci uważają jednak, że decyzja NDRC nie zostanie aż tak znacząca, ponieważ około trzech czwartych leków w Chinach sprzedawanych wydaje się poprzez szpitale, a nie zaakceptować w handlu detalicznym.

Chińskie władze zniosły limity cenowe niektórych leków w kwietniu zeszłego roku po tym, jak zostały skrytykowane za to, że inspekcja cen spowodowała braki dużej liczby podstawowych medykamentów dla wielu milionów pacjentów cierpiących na nadczynność tarczycy i inne choroby.