Amerykanie wrócą na Księżyc? Trump rozważa kosmiczne scenariusze  Ze świata

Amerykanie wrócą na Księżyc? Trump rozważa kosmiczne scenariusze

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważne różne działania po kosmosie, w tym m. in. powrót na Satelita do 2020 roku, bądź też powstanie operowanych za pośrednictwem prywatne podmioty stacji kosmicznych - wylicza w czwartek portal Politico.

Portal podkreśla, że dotarł do wewnętrznych dokumentów rządowych. Wypływa z nich m. in., że Biały Dom mniema, iż w wyścigu kosmicznym będą konkurować ze sobą zarówno podmioty publiczne, jak na przykład i prywatne z filii technologicznej.

Kosmiczny pojedynek

Premier Japonii zagra po golfa z Trumpem. Ma dla niego pakiet ofert

- To będzie poważny bój. (... ) Stawką są miliardy dolarów. Tego typu pomysł zrodził się w momencie, kiedy jasnym się wydarzyło dla społeczności kosmicznej, iż prawdziwie innowacyjne prace przewodzone są poza NASA a mianowicie mówił były polityk Republikanów Robert Walker, który wydaje się twórcą polityki kosmicznej Trumpa. Zdaniem Politico jest pan nadal poważnie zaangażowany po ten temat.

Z wczesnych analiz planów Białego Domu wynika, że dominację mają prywatne firmy takie jak SpaceX Elona Muska, bądź Blue Origin Jeffa Bezosa. Według anonimowych źródeł wewnątrz administracji Trumpa w najbliższym czasie będziemy świadkami zmagań między "Starym Kosmosem", reprezentowanym m. in. przez NASA, a "Nowym Kosmosem", innymi słowy grupą koncernów technologicznych.

Politico przypomina, że do tej pory prezydent NA JUKATAN nie nominował szefa NASA i również tutaj prowadzone są negocjacje ws. wyznaczenia odpowiedniej osoby. Za większym otwarciem na kapitał osobisty opowiada się m. in. były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich.

- Duża część administracji Trumpa chciałaby bardziej agresywnego i odważnego podejścia, takiego które mają przedsiębiorcy. Małe, lecz nadal silne, frakcje zaprezentowane przez Boeinga i różne tego typu koncerny zasysały (z budżetu - red. ) pieniądze, osiągając przy tym minimalne rezultaty a mianowicie oceniał Gingrich.

Misja dzięki Księżyc

Jak wylicza Politico, niektóre plany Białego Domu zakładają m. in. świeże misje na Księżyc w celu 2020 roku, w jakich uczestniczyłyby "prywatni amerykańscy astronauci, w prywatnych statkach kosmicznych". Pojawiają się też pomysły umieszczania na orbicie niekomercyjnych stacji kosmicznych, lub ustrojstw zarządzanych przez firmy handlowe.

Administracja podkreśla jednocześnie, że "Stary Kosmos" musi otrzymać "uczciwą" szansę dzięki "udowodnienie, że jest dogodniejszy i tańszy niż prywatne podmioty" - wynika spośród dokumentu, do którego dotarło Politico.

Trump krytykuje sieć sklepów. Za odmowę sprzedaży ubrań jego córki