Hassan Rouhani w podróży do Europy  Ze świata

Temat: Iran

  • Życie kobiet przy Iranie bez tajemnic. "To mężczyzna musi zrobić główny krok"
  • Berlin obiecuje pomocną dłoń niemieckim firmom po wyborów Trumpa
  • Firmy boją się nowych sankcji wobec Iranu. "Zaczęły się wycofywać"
  • Unia bierze w obronę europejskie firmy. "Jesteśmy gotowi odparować proporcjonalnie"
  • Chciały obejrzeć mecz. Musiały przebrać się zbytnio mężczyzn

Włochy istnieją pierwszym miejscem na ewidencji irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego, który rozpoczął europejskie tournee mające zaowocować nowymi kontrahentami i podpisaniem intratnych kontraktów. Prezydent przywozi ze sobą worek miliardy dolarów, które uwolniło zniesienie sankcji. Za główny cel irański prezydent bierze przemysł lotniczy.

Wizyta w Wiecznym Metropolii ma miejsce tydzień po zniesieniu sankcji. Irański przywódca spotyka się w Rzymie z prezydentem Sergio Mattarellą oraz premierem Matteo Renzim.

Rowhani, stojący na czele 120-osobowej delegacji, podczas swego pobytu ma podpisać wraz z włoskimi firmami umowy, których wartość opiewa na 18 mld dol. Kolejnym przystankiem jest Francja, gdzie Rowhani ma sfinalizować główne kontrakty na kupno samolotów, w tym zakup 114 samolotów Airbusa.

Europejczycy muszą się spieszyć z kontraktami, ponieważ Iran to obecnie łakomy kąsek dla inwestorów. Po sobotę Teheran i Pekin podpisały łącznie 17 umów dotyczących kwestii energetycznych. Porozumienia mają szansę wywindować handel do wartości 600 mld dol.

Przegląd prasy. Irańczycy stawiają na Młodych polaków

"Lista zakupów" rośnie

Jak podaje agencje Reutera, na liście irańskich zakupów znajduje się m. in. ponad 160 europejskich maszyn latającyh, włączając w to 8 klasy superjumbo. Większość z zamówień będzie dotyczyć Airbusa, ale Iran rozważa także duże zamówienie u Boeinga. To pierwsza tak znacząca transakcja Teheranu w "postsankcyjnej" rzeczywistości.

Teheran przyznał, że rozwój flagowego przewoźnika Iranair jest priorytetem, jednak będzie wspierał także własne linie lotnicze. Jako, że zanim Iranem długi czas wyczekiwania na realizację zamówień, kraj rozważa kupno, nieprodukowanych obecnie, samolotów z rynku wtórnego, które mogłyby świadczyć usługi bez opóźnień.

Światowe potęgi zniosły w zeszłym tygodniu sankcje nałożone na Iran, jako że Teheran wypełnił swoje obietnice co do odwiedzenia ograniczenia swojego programu nuklearnego.

Porozumienie uwolniło miliardy dolarów zamrożonych irańskich mień i otworzyło drzwi światowym firmom, które dotychczas były zablokowane od prowadzenia interesów w Iranie.